Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.01.2016

Wszystkie barwy Iranu

Sankcje gospodarczo-polityczne wymierzone w Iran przechodzą do historii. Rząd w Teheranie wypełnił zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, które zawarł ze światowymi mocarstwami. W Polskim Radiu 24 rozmowa z iranistką - Aleksandrą Szymczyk - na temat irańskiej kultury oraz mentalności ludzi, którzy zamieszkują to państwo.
Posłuchaj
  • 23.01.16 Aleksandra Szymczyk: „Irańczycy bardzo ekspresyjnie ukazują swoje emocje i w ogóle się tego nie wstydzą (…)”.

Iran od zawsze wzbudzał zainteresowanie światowej opinii. Z jednej strony ukazywany jest jako państwo niebezpieczne i konfliktowe, a także opresyjne wobec kobiet. Z drugiej przedstawia się go jako fascynujący kraj z bogatą kulturą i mnóstwem niezwykłych zabytków zamieszkały przez gościnnych i serdecznych ludzi.  

– Niewielu naszych rodaków zdaje sobie sprawę, że Iran nie jest krajem arabskim. Określając Irańczyka mianem Araba można go obrazić. Ten kraj ma o wiele dłuższą historię, niż większość krajów arabskich. Dlatego jego mieszkańcy niezwykle mocno cenią sobie swoją spuściznę kulturową i są z niej bardzo dumni - podkreśliła Aleksandra Szymczyk.

Aleksandra Szymczyk przyznała, że mimo dużych odmienności kulturowych, Polacy i Irańczycy są do siebie pod wieloma względami bardzo podobni. Z tą różnicą, że ci drudzy jeszcze mocniej niż my podkreślają swoje narodowe cechy.

– Jeżeli Polacy są społeczeństwem religijnym i konserwatywnym, to Irańczycy jeszcze bardziej. Jeżeli my jesteśmy uprzejmi i gościnni, to Irańczycy znowu jeszcze bardziej. Oba narody mają również dużą tendencję wracania do przeszłości i podkreślania ważnych wydarzeń historycznych, które wpłynęły na kształt ich państwa – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/db

 

tagi: