Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 27.01.2016

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

– Dla mnie jako Prezydenta RP, ale i dla państwa Izrael od początku jego istnienia, Auschwitz jest wielką lekcją tego, że trzeba czynić wszystko, aby chronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli, dla władz to najwyższy obowiązek – mówił podczas uroczystości na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau prezydent Andrzej Duda. – To najważniejsze zdanie tej przemowy. Nie pamiętam takiego zdania z ust lidera Polski – komentował w Polskim Radiu 24 Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.
Posłuchaj
  • 27.01.16 Janusz Paliwoda: „Światło pamięci przywraca życie”.
  • 27.01.16 Anna Chylak: „Jeśli zapomnimy o anonimowych ofiarach, przyznamy Hitlerowi zwycięstwo”.

Podczas przemówienia z okazji 71. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, prezydent Andrzej Duda podkreślał dzisiejsze znaczenie miejsc pamięci o Holocauście. – Auschwitz to nie tylko upamiętnienie, to także ostrzeżenie dla świata. Przed tym, co może się stać, jeśli zagubi się władza, jeśli życie publiczne zdominuje nienawiść – wskazywał.

– Musimy czynić wszystko, aby tak straszliwe wydarzenia, jak w Auschwitz i innych miejscach kaźni, nigdy się nie powtórzyły. To obowiązek nie tylko polityków, ale wszystkich ludzi – przypomniał w czasie uroczystości prezydent.

W podobnym tonie w Polskim Radiu 24 wypowiadał się Szewach Weiss. – Żyć bez strachu, ale jednocześnie pamiętać o doświadczeniach przeszłości. Tak, by takie wydarzenia, jak Holocaust nigdy się nie powtórzyły. To nasze wyzwanie – zaznaczył na naszej antenie były ambasador Izraela w Polsce.

„Polskie obozy zagłady”

Prezydent w Oświęcimiu mówił też o tym, jak dużą rolę w dzisiejszych stosunkach międzynarodowych odgrywa historia. - Historia uczy wtedy, gdy jest oparta na prawdzie – podkreślał Andrzej Duda.

Tymczasem polska ambasada w Moskwie protestuje przeciwko użyciu przez rosyjskie media sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Sprostowania w tej sprawie zostały już wysłane do redakcji agencji Ria Novosti, telewizji Russia Today i programu 5TV.

Telewizja Russia Today w notatce dotyczącej wizyty rosyjskiego ministra kultury w obozie zagłady, w Sobiborze napisała, że Władimir Medinski złoży tam kwiaty, by „uczcić pamięć radzieckich jeńców wojennych, którzy zostali zamordowani w polskim obozie koncentracyjnym”. – To prowokacja – komentował w Polskim Radiu 24 Szewach Weiss.

Płomień Pamięci

W obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu wpisuje się akcja „Płomień Pamięci”. – Światło pamięci przywraca życie. Od nas zależy, czy ono nie zgaśnie – mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Paliwoda z Fundacji Shalom.

W ramach inicjatywy – na znak pamięci o ofiarach Holocaustu – Fundacja Shalom prosi o zapalenie w środę, o godzinie 18, świecy w oknie każdego domu.

Gościem Polskiego Radia 24 była także Anna Chylak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Polskie Radio 24/IAR/mp

tagi: