Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 04.02.2016

Ukradli ci auto – co dalej?

W audycji „Szukając dziury w całym” goście mecenas Karol Pachnik, Marcin Broda i mł. asp. Dawid Marciniak rozmawiali, jak zapobiegać kradzieży auta oraz co zrobić, gdy do niej dojdzie. Liczba kradzieży samochodów w Polsce spada, ale wciąż jest to duży problem.
Posłuchaj
  • 04.02.16 Dawid Marciniak: „Im szybciej zauważymy, że nas okradziono i zgłosimy to na policji, tym lepiej (…)”.

Pierwszą reakcją na kradzież samochodu jest szok. Potem należy działać racjonalnie i szybko. W ten sposób zwiększamy szansę na odzyskanie auta albo na wypłatę odszkodowania z autocasco. Wśród najczęściej kradzionych aut znaleźć można przede wszystkim marki z Niemiec i Japonii.

– Japońskich samochodów nie ma zbyt wiele, a są kradzione bardzo często. Decydując się na zakup takiej marki statystycznie bardziej narażamy się na kradzież – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Broda.

Mł. asp. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji zwrócił uwagę, że przy kradzieży samochodu liczy się czas.

– Im szybciej zauważymy, że nas okradziono i zgłosimy to na policji, tym lepiej. Efektem naszego członkostwa w strefie Schengen jest system informacyjny, gdzie wpisywany jest skradziony samochód. Wtedy wiadomość o skradzionym samochodzie widoczna jest w całej Europie – wyjaśniał policjant.

Natomiast Karol Pachnik zwrócił uwagę na zawiłości prawne związane z dochodzeniem odszkodowania za kradzież auta u ubezpieczyciela.

– Musimy ustalić, czy mamy ubezpieczenie kradzieżowe. Jeśli nie, to zostaje nam tylko zneutralizować się wieczorem w domu. Warto w tym miejscu dokładnie zapoznać się ogólnymi warunkami ubezpieczenia, gdzie zapisane jest, kiedy mamy zgłosić szkodę – tłumaczył gość.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/gm

 

 

tagi: