Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 04.04.2016

Warszawa nie godzi się na zaostrzenie polityki klimatycznej

Polski rząd nie godzi się na radykalizację polityki klimatycznej zalecaną przez Unię Europejską. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie niepodnoszenia uzgodnionego pułapu redukcji dwutlenku węgla w atmosferze (40 proc do 2030 r.). O problemie mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Moskwik, ekspert ds. energetyki, Instytut Sobieskiego, portal BiznesAlert.pl
Posłuchaj
  • 04.04.16 Kamil Moskwik: „W Unii Europejskiej energetyka większości krajów nie jest oparta na węglu, więc dla nich zaostrzanie wymogów klimatycznych jest na rękę (…)”.

Węgiel kamienny stanowi 86 proc. naszego miksu energetycznego – informował gość Polskiego Radia 24. Z tego względu, zaostrzona polityka klimatyczna łączy się dla Polski z redukcją spalania węgla. Kamil Moskwik nie ukrywa, że łączyłaby się ona z wzrostem cen energii.

– Zaostrzanie wymagań polityki klimatycznej UE wobec nas będzie równoważne z tym, że cena energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego wzrośnie – powiedział ekspert.

W Polsce wskazuje się na rozwój odnawialnych źródeł energii jako na szansę na zmniejszenie emisji CO2 – czy jednak to naprawdę się opłaca?

– W Unii Europejskiej energetyka większości krajów nie jest oparta na węglu, więc dla nich zaostrzanie wymogów klimatycznych jest na rękę. OZE oczywiście powinno być wprowadzane w Polsce, ale z zachowaniem proporcji – na przykład 2 proc. w ciągu 2 lat – sugerował gość Polskiego Radia 24.

Z Kamilem Moskwikiem rozmawiał Jakub Kukla.  

Polskie Radio 24/dds

 

tagi: