Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 08.04.2016

6. rocznica katastrofy w Smoleńsku - uroczystości w całej Polsce

Podczas obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej, pamięć ofiar katastrofy lotniczej Tupolewa z 10 kwietnia 2010 roku uhonorowali najwyżsi urzędnicy państwowi. Uroczystości odbyły się przed Pałacem Prezydenckim, a także na wojskowych Powązkach. Delegacja władz państwowych udała się też do Smoleńska. W obchodach organizowanych przez PiS uczestniczył premier i prezydent. Uroczystości relacjonowało Polskie Radio 24.
Posłuchaj
  • 10.04.16 Relacja Macieja Jastrzębskiego (Smoleńsk)

Niedzielne obchody rozpoczęły się o godz. 7.30. Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych tego dnia posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) złożyli 10 bm. wieńce przed tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) złożyli 10 bm. wieńce przed tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

O godz. 8.00. prezydent Andrzej Duda wziął udział w modlitwie w krypcie na Wawelu i złożył kwiaty przed grobem śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Następnie w Warszawie o godz. 13.10. prezydent złożywieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. O godz. 14.25. prezydent Duda w Świątyni Opatrzności Bożej złożył kwiaty m.in. na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Premier Beata Szydło od godz. 10.00. odwiedzała groby ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie o godz. 14.10. szefowa rządu wzięła udział w uroczystości odsłonięcia tablicy na gmachu Ministerstwa Rozwoju przy Pl. Trzech Krzyży, która upamiętniać będzie minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką.

Rządowa delegacja podczas uroczystości przed pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Rządowa delegacja podczas uroczystości przed pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach

W niedzielę 10 kwietnia delegacja władz państwowych udała się także do Smoleńska i Katynia na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. Przewodniczy jej pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

Pełnomocnik prezes Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego i senator PiS Anna Maria Anders (C), ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (2L) i ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik (2P) podczas uroczystości 76. rocznicy zbrodni katyńskiej w Kompleksie Memorialnym Katyń Pełnomocnik prezes Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego i senator PiS Anna Maria Anders (C), ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (2L) i ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik (2P) podczas uroczystości 76. rocznicy zbrodni katyńskiej w Kompleksie Memorialnym Katyń

Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego wyświetlane były filmy poświęcone katastrofie.

O godz. 17.00 przed Pałacem Prezydenckim przemówił prezydent Andrzej Duda, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim jako minister w jego kancelarii. Bezpośrednio po tym wystąpieniu nastąpiło odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu. W tej części obchodów wzięła też udział premier Beata Szydło.

O godz. 19. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy. Wcześniej odbył się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. We mszy św. koncelebrowanej przez ks. Kard. Kazimierza Nycza wziął udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także premier Szydło. Po mszy św. sprzed katedry wyruszył marsz pamięci przed Pałac Prezydencki.

Całość obchodów zakończył o godz. 21.00 Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Mimo ogromnego nacisku i wyśmiewania jest w Polsce wielu ludzi, którzy nie wystraszyli się prawdy o Smoleńsku - mówił Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu powiedział, że na Krakowskim Przedmieściu stanie Pomnik Smoleński i Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dziękował też Polakom, którzy przyczynili się do kultywowania pamięci po ofiarach katastofy oraz nie ustają w wysiłkach, aby doprowadzić do jej wyjaśnienia.

.....

Obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbyły się nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale także w wielu innych miastach Polski. W intencji ofiar zostały odprawione msze, pamięci ofiar dedykowane były marsze, koncerty i wystawy.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.

W organizację tegorocznych obchodów rocznicowych w polskich miastach włączyły się m.in. władze lokalne i regionalne, IPN, a także uczelnie.

Uroczystości obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej relacjonowało Polskie Radio 24. W najważniejszych miejscach obecni byli nasi reporterzy - Ewa Wasążnik i Lucjan Olszówka.

tagi: