Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 09.04.2016

Sześć lat po katastrofie smoleńskiej

W magazynie Cafe Armia goście gen. Mirosław Różański i chorąży Krzysztof Gadowski rozmawiali o Smoleńsku w kontekście sztafety pamięci gen.Tadeusza Buka. Dowódca Wojsk Lądowych zginął w katatsrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku.
Posłuchaj
  • 09.04.16 Chorąży Krzysztof Gadowski: „Gen. Buk był wielkim zwolennikiem wzmacniania korpusu podoficerskiego (…)”.

Przy okazji każdej rocznicy katastrofy smoleńskiej ze Spały startuje sztafeta, której celem jest Żagań, miejsce 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Bieg trwa 10 dni i żołnierze upamiętniają w ten sposób swojego dowódcę. Odwiedzją jednocześnie szkoły, gdzie opowiadają nie tylko o samym generale, ale także jednostce w Żaganiu.

– Zanim żołnierze pobiegli w pierwszej sztafecie, to zastanawiali się, w jaki sposób mogliby uczcić swojego przełożonego. Gen. Tadeusz Buk uważał, że korpus podoficerski jest niezbędny do funkcjonowania sił zbrojnych. Z inicjatywą sztafety pamięci wyszli żołnierze 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Trasa biegu ma 400 kilometrów i wiedzie przez różne miejscowości – mówił w Polskim Radiu 24 chorąży Krzysztof Gadowski.  

– Inicjatywa żołnierskich serc została przyjęta także przez społeczeństwo. Sztafeta za każdym razem ma inna trasę. Żołnierze biegną przez różne miejscowości, gdzie odbywają się spotkania z młodzieżą i mieszkańcami. Na takich spotkaniach do tej pory pojawiło się już 10 tys. osób – gen. Mirosław Różański, dowódca Dowództwa Generalnego.

W całej rozmowie także o korpusie podchorążych, którego wzmocnienia chciał gen. Tadeusz Buk.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/gm

 

tagi: