Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 16.04.2016

Spacerem po żydowskiej Warszawie

W przededniu II wojny światowej w Warszawie mieszkało ponad 350 tys. Żydów. Stanowili oni prawie 40 proc. mieszkańców stolicy. Z okazji zbliżającej się 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy do Polskiego Radia 24 na spacer po stołecznych miejscach związanych z historią Żydów polskich.

Przedwojenna Warszawa była centrum kultury i języka jidysz. To właśnie w tym mieście żyli i tworzyli najwybitniejsi żydowscy pisarze, poeci i satyrycy: Szalom Asz, Icchak Baszewis Singer, czy Władysław Szlengel. Dzięki dziełom tych twórców możemy odtworzyć w wyobraźni i przenieść się w czasie do tego niezwykłego, barwnego i wielokulturowego miejsca jakim była stolica Polski.

– Jednym z istotnych punktów na trasie spaceru po żydowskiej Warszawie jest ul. Jagiellońska na Pradze. Zatrzymałbym się przy Domu Sierot. Tuż za nim znajduje się bardzo niepozornie wyglądający kopczyk. Sądzę, że wielu mieszkańców stolicy może nie wiedzieć, że w tym miejscu stała jedyna w Europie okrągła synagoga. Co ciekawe, przetrwała ona wojnę. Jednak władza komunistyczna zburzyła ją w latach 60-tych – powiedział Andrzej Janowski, przewodnik po żydowskiej Warszawie.

Na temat innych miejsc na mapie Warszawy, związanych z kulturą żydowska, mówiła również Aleksandra Engler z Fundacji Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce. Przedstawiła także główne założenia programu Taube Jewish Heritage Tours.

Polskie Radio 24/db