Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 27.04.2016

PGG na ratunek polskiemu górnictwu

W Katowicach podpisano umowę inwestycyjną w sprawie powołania Polskiej Grupy Górniczej. W Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (ekspert ds. górnictwa), Grzegorz Cydejko (dziennikarz), Witold Pustułka (portal NetTG.pl) oraz Jerzy Markowski (b. pełnomocnik rządu ds. realizacji restrukturyzacji górnictwa) zastanawiali się czy nowa spółka będzie w stanie uratować polskie górnictwo.
Posłuchaj
  • 27.04.16 Debata Poranka: K. Baca-Pogorzelska, G. Cydejko, W. Pustułka i J. Markowski o powołaniu PGG

– Porozumienie jest początkiem drogi – powiedział Witold Pustułka z portalu NetTG.pl. – Sukcesem jest to, że na Śląsku uspokoiła się sytuacja i mamy perspektywę rozwoju ­– dodał. Zdaniem Gościa Polskiego Radia 24, dopiero po roku będzie można ocenić efekty tego porozumienia.

Eksperci szacują, że podpisanie porozumienia gwarantuje zachowanie ok. 100 tys. miejsc pracy. Jednak w opinii Karoliny Bacy-Pogorzelskiej na razie jest za wcześnie, aby mówić o ich ratunku. – Polska Grupa Górnicza powstaje na zgliszczach Kompanii Węglowej i przejmuje jej zadłużenie, które wynosi 8,5 miliarda złotych - przypomniała ekspertka ds. górnictwa.

Dziennikarz Grzegorz Cydejko zauważył, że jednym z problemów polskiego górnictwa jest importowanie tańszego węgla z zagranicy. – Nie ma czegoś takiego jak polski węgiel w Polsce. Cała północ Polski jest zalana węglem importowanym. My tak naprawdę ładujemy te miliardy złotych tam gdzie są górnicy a nie tam gdzie jest węgiel –  stwierdził Cydejko.

Karolina Baca-Pogorzelska zwróciła także uwagę na konieczność ustandaryzowania wynagrodzeń w górnictwie. – Pensja górnika składa się z ponad 20 części składowych. W tym porozumieniu jest zapis, że do 2018 roku ma zostać wynegocjowany nowy system wynagrodzeń i mam nadzieję, że tak się stanie dodała.

Na ten sam problem wskazał Jerzy Markowski były pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. Stwierdził on, że powstanie Polskiej Grupy Górniczej daje szansę na negocjowanie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy.

– Dziś w polskim górnictwie każda kopalnia rządzi się innymi prawami, jeżeli chodzi o kształtowanie wynagrodzeń – ocenił Markowski.

Polska Grupa Górnicza powstanie na bazie kopalń wchodzących w skład obecnie istniejącej Kompanii Węglowej. Przewiduje to plan naprawczy oraz porozumienie zawarte w ubiegłym tygodniu przez zarząd górniczej spółki i związki zawodowe. Związki zgodziły się m.in. na zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji przez dwa lata, a także na łączenie wybranych kopalń w tzw. kopalnie zespolone. Inwestorami Polskiej Grupy Górniczej mają być banki oraz spółki PGE, Energa i PGNiG Termika, które łącznie mają wyłożyć 1,5 miliarda złotych.


Karolina Baca-Pogorzelska i Grzegorz Cydejko/fot.PR24/TB Karolina Baca-Pogorzelska i Grzegorz Cydejko/fot.PR24/TB

Audycję w Polskim Radiu 24 prowadził Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/bs

tagi: