Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 28.04.2016

Ekonomiści o osłabieniu złotego

Trwa osłabienie polskiej złotówki w stosunku do wszystkich głównych walut świata. O sytuacji na rynkach, gdzie polska waluta nie cieszy się uznaniem inwestorów mówili goście Pulsu Gospodarki: Krzysztof Sobczak, Wolter Kluwer, Maciej Bukowski, WISE EUROPA oraz Rafał Sadoch, Noble Options.
Jednym z powodów słabnięcia złotego może być plan obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki PieniężnejJednym z powodów słabnięcia złotego może być plan obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej flickr/K. Yasuhara
Posłuchaj
  • 28.04.16 Rafał Sadoch: "Słaby zloty wspiera naszą gospodarkę (...)"

Złoty słabnie, obecnie kosztuje ok. 4.40 za euro. Sytuacja nie jest tak zła, jak w styczniu, gdy agencja ratingowa S&P obniżyła rating dla Polski do BBB+ z A-. Za euro trzeba było zapłacić wówczas ponad 4.5 zł. Do tych poziomów sporo nam jeszcze brakuje. 


Goście audycji (od lewej): Maciej Bukowski, Krzysztof Sobczak i Rafał Sadoch, foto: PR24 Goście audycji (od lewej): Maciej Bukowski, Krzysztof Sobczak i Rafał Sadoch, foto: PR24

Dlaczego złotówka traci na wartości? Jednym z powodów może być ewentualny plan obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a w dalszej perspektywie - pogłębienie deflacji. To spekulacje, ale niektórzy znawcy rynków tak interpretują sygnały płynące z kręgów RPP. Goście Pulsu Gospodarki postawili też tezę, że rośnie grupa inwestorów, którzy zaczynają wątpić w siłę naszej gospodarka.

 Padają pytania, czy polska gospodarka ma cały czas ten sam wigor, z którego słynęła w ostatnich latach – zastanawiali się ekonomiści.


Slaby złoty to jednak też szansa dla wielu przedsiębiorców. Mówił o tym Rafał Sadoch główny ekonomista Noble Options.

 Słaby złoty nawet wspiera naszą gospodarkę. Spada wartości naszego portfela, bo kupimy mniej benzyny na stacji paliw, ale z punku makroekonomii słaby złoty wspiera konkurencyjność naszych eksporterów – powiedział ekonomista.

W Pulsie Gospodarki była mowa także m.in. o tym, że OECD przestrzega Brytyjczyków przed Brexitem i o zmianie przepisów w Niemczech, gdzie uszczelnia się rynek pracy dla cudzoziemców.


Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/ tb/pj


tagi: