Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.06.2016

Inteligentny transport wyzwaniem przyszłości

Platformy umożliwiające współdzielenie przejazdów mogą mieć wpływ na rynek pracy i sytuację materialną ich użytkowników. O tzw. inteligentnym transporcie mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEASTNEWS
Posłuchaj
  • 29.06.16 Tomasz Styś: „Gdy w danym miejscu pojawiają się korki, system ten w sposób automatyczny zaczyna kierować kierowców na objazdy”.

Z raportu Instytutu Sobieskiego wynika, że prawie 70 proc. partnerów platform umożliwiających współdzielenie dojazdów stwierdziło, iż ich sytuacja materialna poprawiła się od czasu dołączenia do platformy.

- Inteligentny transport jest rodzajem połączenia transportu tradycyjnego wsparty instrumentami elektronicznymi wspomagającymi zarządzaniem ruchu w czasie rzeczywistym – powiedział Tomasz Styś.

Wyjaśnił, że gdy w danym miejscu pojawiają się korki, system ten w sposób automatyczny zaczyna kierować kierowców na objazdy. – Gdy np. zdarza się awarią w dostępie prądu, system przepina daną część miasta do innego źródła. Robi to po to, by nie było problemu z zasilaniem – zaznaczył.

Tomasz Styś odniósł się także do kwestii finansowych współdzielenia pojazdów. – Istnieją kontrowersje czy jest to przewóz osób czy współdzielenie przejazdów. Trwa dyskusja, bo jako pewien model biznesowy, jest to zjawisko nowe. Ale nie jest niczym nowym jeśli chodzi o nasze życie. Współdzielenie zasobów jest stare jak ludzkość – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr/pj

tagi: