Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.07.2016

Cyfryzacja w polskich miastach

W Gdańsku zakończyła się organizowana już po raz 20. konferencja „Miasta w internecie”. Wydarzenie jest największym w kraju spotkaniem środowiska samorządowego, przedstawicieli rządu i sektora teleinformatycznego poświęconym rozwojowi technologii cyfrowej w polskich miastach. Jakie zagadnienia zostały poruszone? Jaki jest stopień rozwoju cyfrowego w naszym państwie?
Posłuchaj
  • 03.07.16 Krzysztof Głomb: „Bez konkretnego planu nie da się przeprowadzić skutecznej cyfryzacji naszego kraju (…)”.

Pierwsza edycja wydarzenia, którą zorganizowano w 1997 roku, była pierwszą tego typu konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś gromadzi ok. 350 przedstawicieli wszystkich sektorów: publicznego, prywatnego i naukowo-badawczego. Jest okazją do debaty o teraźniejszości i przyszłości cyfrowego rozwoju Polski.

– Naszym celem jest to, by znaleźć pomysły na przyspieszenie cyfryzacji chociażby w sektorze oświaty czy służby zdrowia. Dążymy do tego, by usprawnić i ułatwić życie Polaków, którzy muszą odczekać wiele godzin w kolejkach gromadzących się w urzędach lub placówkach medycznych. Dużą część rzeczy, jakie chcą tam załatwić, mogliby zrealizować za pośrednictwem komputera lub smartfonu z dostępem do internetu – powiedział Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że najbardziej bolesną rzeczą jest to, że pomimo starań wielu organizacji pozarządowych, kolejne ekipy sprawujące rządy niewiele robią, by w zdecydowany sposób rozwinąć projekt cyfryzacji polskich miast.

– To rzeczywiście jest niezwykle smutne. Każda z przychodzących ekip politycznych przynosi ze sobą kolejne projekty cyfryzacyjne, które i tak nie są wdrażane. Od 2002 roku wydano ponad 4 mld zł  na systemy administracji publicznej, a mimo to nadal jesteśmy przed zasadniczymi krokami w kierunku rozwoju cyfrowego – dodał. 

Polskie Radio 24/db


tagi: