Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 10.07.2016

Pielgrzymki do Wilna

Choć głównym kierunkiem polskich pielgrzymów jest Częstochowa, nie brakuje też chętnych by pieszo podążać do Wilna. Mówili o tym ks. Marian Chalecki, przewodnik grupy białej pielgrzymki Suwałki -Wilno, ks. Jarosław Wąsowicz, przewodnik grupy żółtej oraz pielgrzymi, Karolina Skiba i Mariusz Czyż.
Posłuchaj
  • 10.07.16 Ks. Jarosław Wąsowicz o pielgrzymkach do Wilna: „Ludzie, którzy pracują, często przerywają pracę i klękają, młodzież ubrana na galowo wita pielgrzymów kwiatami, a panie śpiewają do mikrofonu polskie piosenki”.

Pielgrzymki do Matki Boskiej Ostrobramskiej do Wilna to, oprócz rekolekcji, także szlak patriotyczny, w którym polscy pątnicy odwiedzają swoich rodaków na Wileńszczyźnie. – Te spotkania są wzruszające – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Wąsowicz. - W niektórych wioskach przygotowywane są specjalne programy, ludzie, którzy pracują, często przerywają pracę i klękają, młodzież ubrana na galowo wita pielgrzymów kwiatami, a panie śpiewają do mikrofonu polskie piosenki – wyliczał ks. Wąsowicz.

Dodał też, że pielgrzymka wileńska jest wyjątkowa z wielu względów. - Uczestniczą w niej ludzie z całej Polski, a gdy wchodzimy na teren Wileńszczyzny, pojawiają się pierwsze wioski i pamiątki historyczne związane z ważnymi wydarzeniami naszej historii – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz. - Najważniejszym miejscem po drodze jest Kwatera polskich żołnierzy w Oranach i Koniuchy – symboliczna wieś, która w 1944 roku została spacyfikowana przez sowiecko-żydowską partyzantkę – podkreślił.

- Fenomen pielgrzymki polega na tym, że sam pewnie bym na nią nie poszedł – podkreślił z kolei ks. Marian Chalecki. - Sam nie miałbym motywacji, a gdy idzie się w grupie, jeden niesie drugiego – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr 

tagi: