Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.07.2016

Pamięć o zbrodni wołyńskiej

Mijają 73 lata od zbrodni wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. Wydarzenia z czasów II wojny światowej do dziś dzielą polskie i ukraińskie społeczeństwo. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił Adam Lelonek z Centrum Badań Polska-Ukraina.
Posłuchaj
  • 11.07.16 Adam Lelonek o stosunkach polsko-ukraińskich.

Działania w ramach zbrodni wołyńskiej zostały zaplanowane i przeprowadzone przez OUN – Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i UPA – Ukraińską Powstańczą Armię. Kulminacja nastąpiła w „krwawą niedzielę” 11 lipca 1943 roku, kiedy oddziały UPA jednocześnie zaatakowały blisko sto polskich miejscowości w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim.

Obecnie szacuje się, że straty polskie na Wołyniu wyniosły 60 tysięcy osób, w Galicji Wschodniej od trzydziestu do czterdziestu tysięcy ofiar oraz co najmniej cztery tysiące na ziemiach dzisiejszej Polski, z czego do dwóch tysięcy na Lubelszczyźnie. Znaczna ukraińskich historyków uważa te dane za błędne.

– Byłoby dobrze zakończyć wreszcie tę sprawę, ale tutaj nie ma szans na kompromis. Nadal nie ma żadnej platformy współpracy medialnej, społeczeństwo ukraińskie ma inny pogląd na sprawę zbrodni wołyńskiej – wskazywał na naszej antenie Adam Lelonek.

Tymczasem, pod koniec ubiegłego tygodnia, prezydent Ukrainy złożył wieniec pod pomnikiem rzezi wołyńskiej w Warszawie. Petro Poroszenko postawił także znicz i klęknął. – To był ważny gest dla Polaków – oceniał gość Polskiego Radia 24. – Prezydent Ukrainy został jednak skrytykowany przez wielu ekspertów w swoim kraju. Za to, że realizuje polską wizję historii – dodawał ekspert.

W rozmowie z Adamem Lelonkiem również o relacjach NATO-Ukraina i szansach Kijowa na członkostwo w Sojuszu.

Polskie Radio 24/IAR