Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 19.07.2016

Praca dla osób powyżej 55. roku życia

Polska znalazła się na 30. miejscu wśród 34 przebadanych krajów OECD w rankingu PwC oceniającym zatrudnienie 55+. Mówił o tym gość Polskiego Radia 24, Mateusz Walewski (PwC).
Posłuchaj
  • 19.07.16 Mateusz Walewski: „Gdyby osoby powyżej 55 roku życia pracowały, ich praca przyniosłaby konkretną wartość gospodarce, a rejestrowane PKB by rosło”.

Eksperci PwC szacują, że gdyby w Polsce zatrudnienie osób starszych było tak duże jak np. w zajmującej 3 miejsce Szwecji, wskaźnik produktu krajowego brutto mógłby wzrosnąć o 4-8 proc. - To pokazuje statystycznie ile nas to kosztuje – podkreślił Mateusz Walewski.

- Gdyby te osoby pracowały, wytwarzałyby jakiś produkt. Gdyby pracowały w usługach, przemyśle lub rolnictwie ich praca przyniosłaby konkretną wartość gospodarce, a rejestrowane PKB by rosło – zaznaczył.

Gość podkreślił także, że 30 miejsce jest wynikiem zebrania kilku składników. - Brane są pod uwagę m.in. takie czynniki jak udział osób w szkoleniach czy relacja płac osób starszych do przeciętnej. Jest to więc pomiar warunków na rynku pracy dla tych osób. Polska rzeczywiście wypada tutaj blado – podkreślił Walewski.

- Wszystkie kraje, które wychodziły z komunizmu są w drugiej połowie – zaznaczył Walewski. Dodał, że wynika to z wielu czynników. – Wynika to np. z tego, że u nas procesy technologiczne, społeczne, które na zachodzie toczyły się od lat 70. 80., u nas zaczęły się dopiero w latach 90 – podsumował.

Za Polską znalazły się w rankingu cztery kraje - Węgry, Słowenia, Grecja i Turcja.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr 

Data audycji: 19.07.16

Godzina audycji: 15:15

tagi: