Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.07.2016

NBP chce kontrolować sektor bankowy

Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, opowiedział się za przyłączeniem Komisji Nadzoru Finansowego do NBP. O tym, czy powrót nadzoru nad bankami do NBP będzie dobrym rozwiązanie, dyskutowali w Pulsie Gospodarki Ignacy Morawski (WISE Europa), Mariusz Adamiak (PKO BP) i były wiceminister finansów Cezary Mech.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas posiedzenia Sejmu, foto:  PAPPaweł SupernakPrezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas posiedzenia Sejmu, foto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • 21.07.16 Mariusz Adamiak: „Nie obawiałbym się przejścia nadzoru bankowego do NBP. Jeżeli KNF będzie działał odpowiednio, to nie ma powodów by bić na alarm, ponieważ polski system bankowy jest bezpieczny”.

Narodowy Bank Polski (NBP) powinien ponownie sprawować nadzór nad systemem bankowym, uważa prezes NBP Adam Glapiński. Jak podkreślił Mariusz Adamiak, żaden model z założenia nie jest lepszy ani gorszy. - Kiedyś tak już było – zaznaczył. - NBP ma w Polsce dobra opinię i zawsze traktowany był jako profesjonalna instytucja. Sądzę, że pod zarządem prof. Glapińskiego to się nie zmieni – zaznaczył.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Mariusz Adamiak, Cezary Mech i Ignacy Morawski,. foto:  PR24/TB Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Mariusz Adamiak, Cezary Mech i Ignacy Morawski,. foto: PR24/TB

- Nie obawiałbym się przejścia nadzoru bankowego do NBP. Jeżeli KNF będzie działał odpowiednio, to nie ma powodów by bić na alarm. Polski system bankowy jest bezpieczny i wszystkie instytucje, które nim zarządzały dobrze wywiązywały się ze swoich obowiązków – podsumował Adamiak.

Cezary Mech zwrócił z kolei uwagę, że kluczowe jest to, „kto będzie tym nadzorował”.

– Ważne jest to czy będzie to nadzorca w interesie publicznym czy ktoś, kto będzie wyłoniony z rynku – zaznaczył.

Ignacy Morawski zaznaczył, że może to być dobry pomysł. Przypomniał, że kiedyś była tendencja, że nadzory bankowe były przy bankach centralnych, a „później pojawił się trend, by to rozdzielić”. - W Polsce je rozdzielono, ale nie przyniosło to wielkich korzyści – podkreślił. I dodał, że główną zaletą funkcjonowania nadzoru bankowego w NBP jest to, że w jednej instytucji skupia się instytucje, które są do siebie podobne.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/pr/pj

________________

Data audycji: 21.07.16

Godzina audycji: 10:15

 

tagi: