Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.07.2016

Zamach w Monachium

18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego zastrzelił w piątek w centrum handlowym w Monachium dziewięć osób, a następnie popełnił samobójstwo - poinformowała w sobotę policja. Napastnik działał prawdopodobnie w pojedynkę. Wśród ofiar nie ma Polaków - podało polskie MSZ. W strzelaninie rannych zostało 21 osób. Trzy z nich są w stanie ciężkim.
Posłuchaj
  • 22.07.16 Płk Stanisław Kulczyński o zamachu w Monachium
  • 22.07.16 Sławomir Klimkiewicz o potencjalnym zamachowcu
  • 22.07.16 Katarzyna Górak-Sosnowska o potencjalnych sprawcach zamachu
  • 22.07.16 Maciej Milczanowski o wyborze Monachium na miejsce ataku
  • 22.07.16 Rzecznik MSZ Rafał Sobczak o sytuacji w Monachium
  • 22.07.16 Wojciech Szymański o strzelaninie w Monachium
  • 22.07.16 Wojciech Szymański o akcji niemieckiej policji
  • 22.07.16 Wojciech Szymański o aktualnej sytuacji w Monachium
  • 23.07.16 dr Łukasz Kister: „W zamachach terroryści wykorzystują najprostsze i najbardziej prymitywne sposoby (…)”.

Niemiecka policja prowadzi działania na ogromną skalę – wszystkie siły, jakie były pod ręką skierowano w stronę centrum handlowego Olimpia – mówił Wojciech Szymański.

Sławomir Klimkiewicz, ekspert w dziedzinie rozwiązywania kryzysów z Collegium Civitas mówił o hipotetycznym profilu psychologicznym zamachowcy. 

– Hipoteza pierwsza zakłada, że był to jakiś szaleniec. Hipoteza druga mówi, że był to kret Państwa Islamskiego, który czekał na dogodny moment, dostał informacje i podjął działania. Trzecia hipoteza mówi o tym, że była to osoba niezrównoważona, która uważa, że na przykład władza źle go traktuje albo życie rodzinne mu się rozleciało. Wreszczie czwarta z hipotez, że była to osoba, która przyjechała do Niemiec – uciekinier bądź imigrant o nieznanym statusie – która oczekiwała „manny z nieba”, a spotkała się z realiami – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Sprawcą strzelaniny okazał się 18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia. W wyniku wydarzenia zginęło 10 osób, w tym zamachowiec. Dodatkowo 21 osób zostało rannych, w tym 3 ciężko. W całym Monachium wstrzymano ruch metra, autobusów i tramwajów.

– Wyłączenie środków komunikacji ma obniżyć ewentualną możliwość zwiększenia ofiar. Środki komunikacji, jak autobusy i wagony metra, są idealnymi celami dla terrorystów – powiedział płk Stanisław Kulczyński.

Apel do Polaków mieszkających w Monachium wystosował w Polskim Radiu 24 Rafał Sobczak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

– Nasi konsulowie w Konsulacie Generalnym w Monachium na bieżąco śledzą, co dzieje się w mieście. – powiedział Rafał Sobczak. Według najnowszych informacji wśród ofiar nie ma polskich obywateli – informował gość Polskiego Radia 24. –  Apeluję, by wszyscy nasi rodacy, którzy przebywają w Monachium kierowali się bezwzględnie zaleceniami miejscowej policji - mówił.

Dr Maciej Milczanowski (Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie) mówił o tym, dlaczego do ataku doszło akurat w Monachium. 

– Ogólny, w pewnym sensie strategiczny, plan tych zamachów jest rzeczywiście przez kogoś ułożony, dlatego że wcześniej pojawiały się informacje o tym, że po Francji i Belgii, kolejne będą Niemcy – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska (Szkoła Główna Handlowa) podkreślała, że gdyby sprawca strzelaniny nie był powiązany z Państwem Islamskim, to możliwe, że zmieni się nasz stosunek do muzułmanów.

– Gdyby tym razem okazało się, że to nie jest dżihadysta z tzw. Państwa Islamskiego, to może byśmy mieli jakiś zwrot w naszej polityce i postawach w stosunku do muzułmanów – utrzymywała dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska

Dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas, podkreślił, że oprócz tego, kto strzelał, to nie wiemy w rzeczywistości czy jedna z grup terrorystycznych była organizatorem wydarzeń w monachijskim centrum handlowym.

– Na razie nie mamy pojęcia czy sprawca strzelaniny był tzw. „samotnym wilkiem”, czyli osobą radykalizowaną i rekrutowaną do tego typu działań – zaznaczył.


Polskie Radio 24/IAR

tagi: