Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 16.08.2016

Marcin Makowski o karaniu za użycie zwrotu „polskie obozy śmierci”

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustaw o Instytucje Pamięci Narodowej i odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Posłuchaj
  • 16.08.16 Marcin Makowski: „Zwrot ten prowadzi bezpośrednio od Polski do holokaustu, a ta nić nigdy nie istniała. To Niemcy byli architektem holokaustu”.

Według pierwotnej wersji projektu, za użycie zwrotu „polskie obozy” miało grozić do 5 lat więzienia. Jak podkreślił Marcin Makowski, przepis o karaniu za użycie zwrotu „polskie obozy” jest potrzebny, ponieważ poprzez ten zwrot „od dłuższego czasu obserwujemy narastający proces przypisywania Polsce współodpowiedzialności na holokaust i budowanie przemysłu eksterminacji Żydów”.

- Jeżeli Izrael potrafi prawnie egzekwować tzw. kłamstwo oświęcimskie i ścigać ludzi, którzy twierdzą, że holokaust na taką skalę jaką znamy z historii, nie istniał, to również państwo polskie ma obowiązek by dbać o własną historię i pamięć – zaznaczył gość.

Makowski dodał, że „nie ma wymówki czy ktoś promuje ten zwrot przez ignorancję czy celowe przypisywanie nam fałszywych intencji, ponieważ w obu przypadkach prowadzi on bezpośrednio od Polski do holokaustu”. - Ta nić nigdy nie istniała. To Niemcy byli architektem holokaustu – podkreślił gość.

Makowski zwrócił także uwagę, że krok ten będzie „raczej odstraszający”. -  Nie wyobrażam sobie, by był egzekwowany w każdym przypadku, ale należy wreszcie zawalczyć o prawdę historyczną – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

Data audycji: 16.08.16

Godzina audycji: 11:15

tagi: