Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 29.08.2016

Debata Dnia:  Polityka historyczna wywołuje emocje

„Państwo, by być silne i wychowywać kolejne pokolenia, musi mieć swoich bohaterów i Polska ich ma” – powiedział w czasie uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka” prezydent Andrzej Duda. O tym, jaką rolę pełnią dziś Żołnierze Wyklęci mówili w Debacie Dnia Łukasz Lipiński z Polityki Insight i Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Posłuchaj
  • 29.08.16 Debata Dnia: Polityka historyczna wywołuje emocje. Goście: Łukasz Lipiński z Polityki Insight i Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Czytaj także

– Polacy potrzebują wzorców, ale niekoniecznie wyrazistych. Mam większą tęsknotę do przedstawiania świata w bardziej zniuansowany sposób. Niewątpliwie „Zagończyk” i „Inka” byli bohaterami, ale warto pamiętać, że nie była to jedyna postawa, którą można było po wojnie przyjąć. Bardzo wiele, również porządnych osób, wzięło udział w odbudowie kraju i to również była forma bohaterstwa – zauważył w Polskim Radiu 24 Łukasz Lipiński.

Radosław Żydok podkreślił, że młodzi ludzie potrzebują obecnie silnych autorytetów.

- To bardzo silna potrzeba posiadania jakichkolwiek wartości i punktów odniesienia. Powstańcy warszawscy pociągają młodzież – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Łukasz Lipiński uważa, że w związku z tym, że żyjemy w czasach pokoju, a nie wojny, nie musimy koncentrować się tylko na bohaterach, którzy swoją postawę przepłacili życiem.

– Szanując absolutnie bohaterską postawę Żołnierzy Wyklętych i ich miejsce w historii Polski, uważam, że niedobrze się dzieje, że mamy do czynienia z jednoznacznym przekazem i skupieniem się na maksymalistycznych postawach – podkreślał gość Debaty Dnia. – Nie żyjemy w czasach, w których, na szczęście, potrzebna jest od młodych ludzi ofiara krwi – dodał.

Radosław Żydok zabrał głos w sprawie wychowania młodzieży – jego zdaniem państwo nie powinno w nie ingerować, ponieważ to absolutnie rola rodziców.

– Wychowanie dzieci to rola rodziny. Zrzucanie odpowiedzialności za wychowanie na państwo to proszenie się o otworzenie straconych pokoleń. Jakiekolwiek ingerencje państwa w to, co rodzice „wkładają” dzieciom do głów i jakie wartości – lewicowe czy prawicowe – są naruszeniem ich praw – mówił gość Polskiego Radia 24.

W programie również komentarz do krytycznej postawy Angeli Merkel wobec krajów, które nie chcą przyjmować do siebie muzułmanów.

Audycję prowadził Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds

___________________

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 17.15