Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.08.2016

Upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych

– Władze państwowe jasno formułują, co jest dobre, a co złe. Pokazują, że z jednej strony byli bohaterowie, a z drugiej komunistyczni bandyci, którzy długo okupowali Polskę – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano Danutę Siedzikównę, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r.Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochowano Danutę Siedzikównę, ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza, ps. "Zagończyk", bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 r.PAP

W niedzielę, w Gdańsku, pochowano bohaterów walki niepodległościowej po II wojnie światowej – Danutę „Inkę” Siedzikównę i Feliksa „Zagończyka” Selmanowicza. – To nie był pogrzeb, to była wielka manifestacja patriotyzmu – komentował na naszej antenie Tadeusz Płużański. – Dopiero teraz odkrywamy naszych prawdziwych bohaterów – podkreślał.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, nie tylko w czasach PRL-u, ale także w ostatnich latach, w historii Polski nie eksponowano tych, których należałoby hołdować jako bohaterów. – Po Okrągłym Stole za wzór stawiano Wojciecha Jaruzelskiego czy Lecha Wałęsę – mówił prezes Fundacji „Łączka”. – Powinniśmy odwoływać się do tradycji II RP. Do „Inki”, „Zagończyka” czy rtm. Pileckiego. To oni zdecydowali się na straceńczy bój z komunistami. To oni byli niezłomni – wskazywał Tadeusz Płużański.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24

_________________

Data emisji: 29.08.16

Godzina emisji: 16.15