Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 02.09.2016

Wirus ASF zagrożeniem dla polskich rolników

Afrykański Pomór Świn do tej pory dotyczył głównie dzików, ale okazało się, że coraz więcej gospodarstw rolnych ma zarażone tym wirusem świnie. Nie ma gwarancji, że wirus nie pojawi się w zachodnich województwach Polski gdzie znajduje się największa hodowla w kraju. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: prof. Elżbieta Mączyńska (PTE), były wiceminister finansów Cezary Mech i Aleksander Łaszek (FOR).
Wirus ASF zagrożeniem dla polskich rolników
Posłuchaj
  • 02.09.16 Cezary Mech: „Bałbym się różnych działań mających na celu, w aspektach kontroli czy przeciwdziałania epidemiom i zarazom, dążenia do tego, by rolnictwo było bardziej skoncentrowane”.
Czytaj także

Cezary Mech podkreślił, że rozdrobnienie polskiego rolnictwa jest jego siłą napędową, a środki podejmowane przez ministerstwo są adekwatne. - Bałbym się różnych działań mających na celu, w aspektach kontroli czy przeciwdziałania epidemiom i zarazom, dążenia do tego, by było ono bardziej skoncentrowane – zaznaczył.

Prof. Elżbieta Mączyńska zwróciła uwagę, że „Polska często była, zwłaszcza przez Rosję, oskarżana o zakażone mięso, niewłaściwą jakość produktów rolnych, schorzenia na owocach czy warzywach”. - W przypadku wieprzowiny jest to szczególnie groźne dla gospodarki i polskiego eksportu, ponieważ wieprzowina to nie tylko wieprzowina jako taka, ale także różnego rodzaju produkty przemysłu rolno-spożywczego – wyjaśniła.

Aleksander Łaszek zwrócił z kolei uwagę, że rolnictwo „to ok. 3 proc. polskiego PKB”. - Wieprzowina to tylko mała część rolnictwa więc z punktu widzenia całej gospodarki nie jest to aż tak duży problem i aż tak kosztowny – podsumował.

Od lewej: Aleksander Łaszek, Prof. Elżbieta Mączyńska i Cezary Mech
Od lewej: Aleksander Łaszek, Prof. Elżbieta Mączyńska i Cezary Mech

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 02.09.16

Godzina emisji: 10:15