Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 07.10.2016

Żołnierze wyklęci - inni niż w popkulturze

21 października 1963 roku zginął ostatni żołnierz wyklęty, Józef „Lalek” Franczak. Data ta uznawana jest często za symboliczną, kończącą działalność podziemia antykomunistycznego. – Wtedy padły ostatnie strzały, ale to nie znaczy, że był to koniec walki systemu komunistycznego z tymi ludźmi, którzy zdecydowali im się przeciwstawić – mówił Kazimierz Krajewski (IPN).  O żołnierzach wyklętych w audycji Nos Kleopatry mówił także Grzegorz Wąsowski (Fundacja „Pamiętamy”).
Posłuchaj
  • 29.09.16 Żołnierzy niezłomnych walka o odzyskanie niepodległości. Goście: Grzegorz Wąsowski (Fundacja „Pamiętamy”) i dr Kazimierz Krajewski (IPN).
Czytaj także

Żołnierze wyklęci stanowili niepodległościowy ruch partyzancki, przeciwstawiający się sowietyzacji kraju po II wojnie światowej. Jak wskazywał Kazimierz Krajewski, wielu z nich miało już za sobą okres walki z okupacją niemiecką, zatem decyzja o przeciwstawieniu się reżimowi komunistycznemu była naturalną koleją rzeczy. – Cały wysiłek polskiego żołnierza II wojny światowej był ukierunkowany na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tymczasem odejście Niemców z terenów polskich ziem, dla realizacji tego celu nie oznaczało nic. Polska nadal znajdowała się pod okupacja, tylko zmienił się okupant.

Zdaniem Grzegorza Wąsowskiego walka ta miała dwa wymiary: praktyczny, czyli obronę konieczną przed terrorem, oraz ideowy, czyli walkę o niepodległość. – Ci ludzie musieli podejmować określone decyzje w stosunku do określonych wydarzeń. Takim może najbardziej chwalebnym odcinkiem działań podziemia antykomunistycznego są akcje mające na celu uwolnienia ludzi z aresztów, więzień.

Zbrojne podziemie antykomunistyczne według badań INP było głównym przeciwnikiem UB do roku 1947. Jak podkreślili goście, celem działań reżimu była jednak rozprawa z całym społeczeństwem. Ten zamiar mógł zostać zrealizowany dopiero poprzez złamanie zbrojnego oporu.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/ip

______________________

Data emisji: 06.10.2016

Godzina emisji: 23.12