Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 09.11.2016

Donald Trump 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Jego kontrkandydatka uznała swoją porażkę. Amerykańskie media poinformowały, że Hillary Clinton zadzwoniła do Donalda Trumpa i przyznała, że przegrała wybory.

Po podliczeniu głosów w większości stanów kandydat republikanów zdobył 279 głosów elektorskich, czyli o 9 więcej niż potrzeba do zwycięstwa. To ogromna niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton. Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się: na Florydzie, w Ohio i  Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku czy Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.

Agnieszka Bryc; Foto: PR24/MS Agnieszka Bryc; Foto: PR24/MS

– To zaskakujące rezultaty, zwłaszcza że kandydatka demokratów przez całą kampanię wyborczą przeważała – mówił w rozmowie z Magdaleną Skajewską Roman Rewald, były szef Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. – To, co obserwujemy, jest falą niosącą Donalda Trumpa do Białego Domu. Republikanin wygrywa w zasadzie wszystko, co musiał wygrać, a Clinton nie utrzymuje stanów, które miała utrzymać – komentował na naszej antenie prof. Bohdan Szklarski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego. 

USA1.jpg
Do ostatecznego zwycięstwa potrzebne są głosy 270 z 538 członków kolegium elektorskiego.

Polityka międzynarodowa – kto ma lepszą wizję świata?

Jednym z regionów świata, w których w ostatnich latach Stany Zjednoczone aktywnie się angażowały, jest Bliski Wschód. Wojna w Zatoce Perskiej, interwencja w Iraku czy obecnie walka z tzw. Państwem Islamskim. Który z kandydatów ma większe szanse na realną stabilizację regionu?

Relacje Wojciecha Cegielskiego ze sztabu Demokratów

Relacje Michała Żakowskiego ze Sztabu Republikanów

– Hillary Clinton, jako była sekretarzem stanu, byłaby bardziej przewidywalna w kontekście działań politycznych na Bliskim Wschodzie – wskazywała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Nie wiemy natomiast, czego można spodziewać się po Donaldzie Trumpie – dodawała ekspertka.

Na naszej antenie, o geopolitycznym wymiarze wyborów w USA, mówił również Jarosław Guzy, komentator spraw międzynarodowych.

Komentarze korespondentów Polskiego Radia

W Polskim Radiu 24 o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych mówiła też Urszula Dudziak, piosenkarka, która przez wiele lat mieszkała w Nowym Jorku. Rozmawiała z nią w Hotelu Westin, gdzie ambasada Stanów Zjednoczonych zorganizowała wieczór wyborczy, Magdalena Skajewska. Gośćmi specjalnej audycji wyborczej Polskiego Radia 24 byli także Michał Kolanko z portalu "300polityka.pl" i Tomasz Deptuła, dziennikarz mediów amerykańskich i polskich.

Gospodarzem II części Amerykańskiej Nocy Wyborczej w Polskim Radiu 24 jest Jarosław Kociszewski.

Polskie Radio 24/mp