Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 10.11.2016

Różne sposoby świętowania Święta Niepodległości

Tylko w Warszawie odbędą się trzy różne Marsze Niepodległości. Poza tymi budzącymi niejednokrotnie kontrowersje i spory inicjatywami, świętować można jednak na wiele innych sposobów – na sportowo, muzycznie czy biorąc udział w grze miejskiej. Propozycje na aktywne spędzenia Święta Niepodległości zebrała reporterka Polskiego Radia 24 Kinga Najkowska.
Polacy będą świętować 11 listopada w bardzo różny sposób, foto: flickrPolandMFAPolacy będą świętować 11 listopada w bardzo różny sposób, foto: flickr/PolandMFA
Posłuchaj
  • 09.11.16 Polacy będą świętować 11 listopada w bardzo różny sposób. Materiał Kingi Najkowskiej
Czytaj także

11. Przystanek Niepodległość w Muzeum Historii Polski, Biegi Niepodległości, VIII Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz defilada historyczna "Dotknij Niepodległości" w Muzeum Wojska Polskiego – to niektóre z wydarzeń, które będą towarzyszyć obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Ideę 28. Biegu Niepodległości przybliżał Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu "Aktywna Warszawa".   

– Bieg Niepodległości odbywa się nieprzerwanie od 1989 roku. Popularność, rozmiar i zakres atrakcji podczas tego wydarzenia się zmienia. Teraz jesteśmy na etapie dużej imprezy masowej. Na Bieg Niepodległości przyjeżdżają ludzie z wielu miast – całej Polski, a nawet Europy i świata – mówił Kuriata.

Do udziału w spacerze niepodległościowym po Żoliborzu i grach miejskich organizowanych przez Muzeum Historii Polski zachęcała Gabriela Sierocińska-Dec z działu edukacyjnego muzeum.

– Jak co roku zapraszamy wszystkich na Przystanek Niepodległości, w którym staramy się przygotować mnóstwo atrakcji dla uczestników – podkreślała Sierocińska-Dec.

O tym, co w szczegółach planuje Muzeum Wojska Polskiego w Święto Niepodległości, opowiadał Andrzej Tułowiecki, rzecznik prasowy muzeum.

Na VIII Koncert Niepodległości pt. "Młode Wilki" w Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszał Jacek Wiejski-Górski, reżyser, producent i scenarzysta koncertu. 

***

W piątek, 11 listopada, przypada 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność.

Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach II RP (1918-1945). Obchody przywrócono w 1989 r. przez Sejm PRL-u IX kadencji pod zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

Polskie Radio 24/dds/tb/

___________________

Data emisji: 09.11.2016

Godzina emisji: 18.15