Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.11.2016

Kim są ojcowie polskiej niepodległości

Postacią nieodłącznie związaną z odzyskaniem niepodległości jest Józef Piłsudski. Jednak marszałek nie jest jedynym twórcą odrodzonej w 1918 roku Polski. – W świadomości Polaków jest Józef Piłsudski, jest Roman Dmowski, a na trzecim miejscu najczęściej „czarna dziura” – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.

Jak podkreślał na naszej antenie Jan Engelgard, na równi z Piłsudskim i Dmowskim należałoby wymieniać Ignacego Jana Paderewskiego. – Oni wszyscy razem odegrali największą rolę w odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj – dodawał Michał Drozdek, były prezes Instytutu Paderewskiego. – To dzięki Paderewskiemu w programie pokojowym Thomasa W. Wilsona znalazł się punkt trzynasty – podkreślał ekspert.

Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, jako jeden z warunków pokoju światowego, wskazał powstanie niepodległego państwa polskiego, z wolnym dostępem do morza.

Piłsudski, Dmowski i Paderewski to jednak nie wszyscy ojcowie naszej niepodległości. To także – jak wskazywali goście Polskiego Radia 24 – Wincenty Witos, Maurycy Zamoyski czy Ignacy Daszyński.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp

____________________

Data emisji: 11.11.16

Godzina emisji: 16.17