Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 24.11.2016

Prezydent Andrzej Duda na zjeździe NSZZ "Solidarność"

Andrzej Duda podziękował „Solidarności” za wsparcie udzielone mu oraz PiS w ubiegłorocznych wyborach. Prezydent jest gościem 28. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Płocku. Wystąpienie głowy państwa na antenie Polskiego Radia komentowali publicyści.
Prezydent Andrzej Duda (C), premier Beata Szydło (P) i przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda (L) podczas XXVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność.Prezydent Andrzej Duda (C), premier Beata Szydło (P) i przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda (L) podczas XXVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".PAP/Marcin Bednarski
Posłuchaj
  • 24.11.16 Przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy
  • 24.11.16 Michał Wróblewski: prezydent wiele mówił o dialogu społecznym, tymczasem PiS pokazał, że nie potrafi prowadzić dialogu
  • 24.11.16 Krzysztof Wołodźko: Z jednej strony widzimy plan Morawieckiego, a z drugiej większy nacisk na kwestie pracownicze i sprawy uboższych
  • 24.11.16 Krzysztof Świątek: Nowe programy pozwalają młodym Polakom na pozostanie w kraju
Czytaj także

Andrzej Duda w wspominał porozumienie, które zawarli z nim związkowcy jeszcze w czasie, gdy był kandydatem na prezydenta. Podkreślił, że umowa jest dla niego „wiążąca”, a jej zapisy już są i będą sukcesywnie realizowane przez obecną władzę. Jako przykład podał przyjętą przez Sejm ustawę jego autorstwa, przywracającą poprzedni wiek emerytalny.

Oprócz tego, prezydent wiele miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił kwestii konieczności prowadzenia dialogu społecznego, wskazywał także – w kontekście zobowiązań wyborczych – na realizację programów „Rodzina 500 Plus” i darmowych leków dla seniorów, a także przygotowywany przez rząd program „Mieszkanie Plus”.

– Prezydent wiele mówił o dialogu społecznym. Tymczasem, PiS ostatnio pokazał, w kwestii reformy edukacji, że nie potrafi prowadzić dialogu – komentował w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski, dziennikarz „Faktu”.

Z kolei Krzysztof Świątek, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, podkreślał na naszej antenie, że dotychczasowe działania rządu i prezydenta dają nadzieję na przyszłość. – Nowe programy pozwalają młodym Polakom na pozostanie w kraju, dają szansę na to, by nie musieli poza Polską szukać dla siebie szansy – oceniał. – Ważne w tym aspekcie jest również podniesienie poziomu płacy minimalnej – zauważył komentator.

W opinii Krzysztofa Wołodźki, wystąpienie Andrzeja Dudy, a także późniejsze premier Beaty Szydło, pokazuje, że PiS „próbuje grać na dwóch fortepianach”. – Z jednej strony widzimy plan Morawieckiego i ważną rolę przedsiębiorców, a z drugiej rządzący starają się położyć większy nacisk na kwestie pracownicze i sprawy uboższej części społeczeństwa – mówił publicysta „Gazety Polskiej Codziennie”.

Więcej w rozmowach z komentatorami.

Polskie Radio 24/IAR/mp