Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 26.11.2016

Po co nam Dzień bez Zakupów

Dzień po zakupowych szaleństwach „czarnego piątku” przypada święto tych, którzy za bieganiem po galeriach handlowych nie przepadają. 26 listopada obchodzimy, ustanowiony jeszcze w latach 90. XX wieku Międzynarodowy Dzień bez Zakupów. Czy jesteśmy gotowi na to, żeby przez jeden dzień powstrzymać się od kupowania?
Posłuchaj
  • 26.11.16 dr Tomasz Baran: „Marketing polega na tym, by wmówić klientom, że coś jest im potrzebne (…)”.
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień bez Zakupów został ustanowiony jako znak sprzeciwu wobec zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji. Ma to być nie tylko ukłon w stosunku do osób pracujących w handlu, lecz także okazja do tego, żeby ten dzień spędzić w gronie rodziny i przyjaciół.

– W dzisiejszym świecie trudno żyć bez zakupów. Wiele z rzeczy, które nabywamy służy nam do rozwoju i realizacji naszych pasji. Pomagają nam one w budowaniu własnej tożsamości. Dlatego jestem daleki od twierdzenia, że kupowanie i konsumpcjonizm to zło, z którym należy walczyć. Jest to nieodłączny element życia i bez tych zjawisk nasza cywilizacja nie mogłaby się rozwijać – powiedział dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

dr Tomasz Baran, psycholog "Kupowanie i konsumpcjonizm to nieodłączny element życia. (...)bez niego nasza cywilizacja nie mogłaby się rozwijać".

Temat ograniczenia zakupów ostatnio znów stał się bardzo aktualny za sprawą dyskusji o możliwości wprowadzenia niedzieli wolnej od handlu. Dr Tomasz Baran podkreślił, że ma wątpliwości czy ten pomysł sprawdzi się w naszym kraju.

– Jakiś czas temu przeprowadziliśmy badania na temat zakupów w ten dzień, z których wynika, że połowa ankietowanych twierdzi, iż zakupy w niedzielę są poręczne i wygodne. Ogólnie rzecz biorąc Polacy nie są zwolennikami wprowadzenia tego zakazu – dodał.

Polskie Radio 24/db

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

___________________

Data emisji: 26.11.16

Godzina emisji: 17.33