Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.11.2016

Debata nad reformą edukacji. Bilans zysków i strat

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji. Szefowa MEN Anna Zalewska zapewniła m.in., że przybędzie kilka tysięcy etatów nauczycielskich. Mówiła też, że wszyscy, którzy mają wątpliwości dotyczące reformy "po prostu się mylą". Gośćmi Debaty Dnia byli ekspert ds. edukacji Marcin Kędzierski (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego) i Filip Konopczyński (Fundacja Kaleckiego).
Minister edukacji Anna Zalewska podczas pierwszego czytania projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji, podczas posiedzenia SejmuMinister edukacji Anna Zalewska podczas pierwszego czytania projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji, podczas posiedzenia Sejmu PAP/Tomasz Gzell

Według założeń reformy oświatowej szkoła podstawowa znów będzie miała osiem klas, zniesione zostaną gimnazja i przywrócone zostaną licea. Zmianom tym ma towarzyszyć wprowadzenie nowych podstaw programowych. Zdaniem opozycji i części nauczycielskich środowisk, reforma nie jest przygotowana.

Jak stwierdził Filip Konopczyński, paradoksalnie to dzieciom może być najłatwiej zaadaptować się do nowej sytuacji. - Cały ciężar dostosowania się do reformy spocznie na rodzicach, którzy poświęcą wiele godzin np. na zrozumieniu zasad tego, które roczniki będą podwójne, które tzw. puste i czy dziecko, które formalnie będzie w podstawówce, będzie np. jeździło do gimnazjum w innej miejscowości do końca swojej edukacji – zauważył gość.

Dodał, że poważny problem dotyczy także przygotowania nauczycieli. – Nauczyciele gimnazjalni, którzy wierzą pani minister, że nie stracą pracy choć jak już wiemy nie jest to prawdą – będą musieli przystosować się do nowych warunków i wymagań pracy nie tylko w sensie podstawy programowej, ale także nauczania młodzieży w innym wieku – podkreślił.

Marcin Kędzierski odniósł się z kolei do wystąpienia minister Zalewskiej. - Skupienie się na nauczycielach i powiedzenie, że nie stracą oni pracy lub wręcz, że będą stworzone dodatkowe miejsca pracy, miało być ukłonem w stronę środowiska nauczycielskiego. Jest jednak niemal pewne, że zapowiedzi te nie przekonają Związku Nauczycielstwa Polskiego jako głównego ośrodka, który dzisiaj walczy – zauważył gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Zuzanna Dąbrowska.

Polskie Radio 24/pr

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________ 

Data emisji: 29.11.16

Godzina emisji: 17:15