Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 30.11.2016

Zmiany w systemie emerytalnym. Czy powinno się łączyć emeryturę z pracą?

Trwają uzgodnienia międzyresortowe w sprawie rozesłanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacji zmian w systemie emerytalnym. Mają się do nich ustosunkować także członkowie Rady Dialogu Społecznego. Na razie partnerzy społeczni mają wiele wątpliwości dotyczących chociażby kwestii łączenia emerytury z pracą. Jest mowa o tym, że nie będzie ono możliwe, a emerytura nie zostanie przeliczona. O sprawie rozmawiali w audycji Puls Gospodarki Adam Ruciński (BTFG), Cezary Mech (ekonomista), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne).
Wielu emerytów znajduje zatrudnienie w firmach ochroniarskich.Wielu emerytów znajduje zatrudnienie w firmach ochroniarskich.flickr/Tom Woodward
Posłuchaj
  • 30.11.16 O łączeniu emerytury z pracą. Goście: Adam Ruciński (BTFG), Cezary Mech (ekonomista), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Czytaj także

Zdaniem Mączyńskiej, ta propozycja jest absurdalna. – Ogranicza prawa. Jeżeli się ustali, że emeryt ma prawo do przejścia na emeryturę w jakimś wieku, powinien moc później swobodnie dysponować życiem i czasem – mówiła. Dodała, że dla państwa oznacza to wpływy do budżetu. Podkreślała, także, że jeśli osoba pracująca na emeryturze nie będzie płacić składek, jej zatrudnienie będzie korzystniejsze dla pracodawcy. – A jeżeli będzie oskładkowana, a nie będzie miał prawa do przeliczenia emerytury, to będzie uważała, że to dla niego krzywdzące.

Adam Ruciński mówił, że „rządzący nie potrafią się zdecydować, czym jest nasza emerytura”. – Czy czymś, co wypracowaliśmy i politykom nic do tego, czy traktujemy to jako formę pomocy społecznej i reglamentujemy innymi czynnikami – zaznaczył.

Jak wskazywał Cezary Mech, powinien powstać spójny system, umożliwiający pracę na emeryturze i dodatkowe naliczanie składek. Dodał, że wciąż wzrasta liczba osób, które są beneficjentami ZUS, wobec tych, które pracują. – Możliwość pracy osób starszych zwiększa licznik, zmniejsza mianownik – mówił.  Wskazywał, że choć państwo zmniejszyło wiek emerytalny, to nie zmieniło swoich zobowiązań. – Zapomnieliśmy o tych, którzy nie odłożyli wystarczającej emerytury i tych będziemy z budżetu dofinansowywać.

Goście zwrócili również uwagę na aspekt społeczny. – Ci starsi ludzie chcą być aktywni zawodowo. To jest dobry przykład dla młodych, po drugie lepiej się czują. Praca podnosi jakość życia, plus jest zastrzyk finansowy – podkreślał Ruciński.

W rozmowie także o PKB po trzech kwartałach oraz innych aspektach reformy emerytalnej.

Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska, Cezary Mech i Adam Ruciński; foto: PR24/MR Od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska, Cezary Mech i Adam Ruciński; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 10:18