Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 09.12.2016

Jak traktować informacje o zamachach terrorystycznych?

– Ryzyko zamachu to jego prawdopodobieństwo mnożone przez skutek. Jeżeli na skutek zamachu mielibyśmy cierpieć, to nawet wtedy, gdy prawdopodobieństwo jest znacząco niskie, i tak należy podjąć jakiś plan działania – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Cieślak. Ekspert Collegium Civitas mówił o tym, jak traktować informacje o ewentualnych zamachach terrorystycznych.
Posłuchaj
  • 09.12.16 Grzegorz Cieślak: terroryzm jest tylko narzędziem osiągania celów politycznych
Czytaj także

Grzegorz Cieślak podkreślał, że współczesne pokolenie, które korzysta z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, dostaje w ciągu godziny więcej informacji niż dwa poprzednie pokolenia przez całe życie. Pojawiają się wśród nich również doniesienia o ewentualnych zamachach planowanych przez terrorystów. Jak się do nich ustosunkować?

– Dystans jest zdrowy tylko w jednej sytuacji: kiedy przygotowuję się do ataku, który może zaistnieć – powiedział Grzegorz Cieślak.

Grzegorz Cieślak; Foto: PR24/PJ Grzegorz Cieślak; Foto: PR24/PJ

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że służby wywiadowcze i ośrodki, które zajmują się monitoringiem procesów radykalizacji, są w stanie dość dokładnie przewidywać zamach.

– To są prognozy wynikające m.in. z danych statystycznych – mówił Grzegorz Cieślak. – Bardzo często jednak przypinanie zamachu do konkretnej daty to też cel propagandowy do osiągnięcia – to np. pokazanie sprzeciwu wobec konkretnego zdarzenia, konferencji, spotkania czy mianowania kogoś na stanowisko – podkreślał.

Więcej szczegółów w całej audycji.

Z Grzegorzem Cieślakiem rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 09.12.2016

Godzina emisji: 15.20