Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 21.12.2016

Czy Polacy są zmęczeni tradycyjnymi świętami?

Jak Polacy postrzegają święta Bożego Narodzenia – czy jest to dla nas czas radości, czy kolejny obowiązek, od którego chcą uciec? Na pytania o stosunek rodaków do świątecznych tradycji odpowiadali goście audycji O sobie samych Małgorzata Kunecka – Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Elżbieta Pożarowska – psycholog, Adam Gąsior – redaktor naczelny magazynu Wasze Podróże.
Posłuchaj
  • 21.12.2016 Małgorzata Kunecka „Święta mają być inne od codzienności, tylko ta wyjątkowość jest różnie podkreślana”.
Czytaj także

Według Elżbiety Pożarowskiej święta dla wielu ludzi kojarzą z wymaganiami i obowiązkami. – Można odczuwać ciśnienie na to, że ma być wspaniale i idealnie, które zresztą sami sobie tworzymy. Chcemy np. dorównać temu, jak było u nas w domu, zrobić tak świetne pierogi jak babcia. Tak zwana magia świąt jest też kreowana przez kolorowe magazyny. Widzimy, że może być tak pięknie i temu ulegamy – mówiła psycholog.

Obowiązujące trendy związane z wyjazdami świątecznymi przybliżał Adam Gąsior. – Wyjazdy w święta nie są formą upadku religijności i tradycji, tylko wiążą się zazwyczaj z układaniem urlopów. W ciągu ostatnich dwóch lat prawie połowa Polaków wyjeżdżała na święta. Większość Polaków wyjeżdża do Polski – są to wyjazdy rodzinne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała etnografka Małgorzata Kunecka, kultura musi się zmieniać, jeśli jest żywa. – Gdybyśmy stali na straży niezmiennego kanonu zachowań, to oznaczałoby, że zwyczaje są martwe. Nasza codzienność się zmienia i świętowanie też się zmienia. Narzekanie na upadek tradycji przypomina trochę uskarżanie się na dzisiejszą młodzież. Przeszłość jest często mitologizowana – stwierdziła Małgorzata Kunecka.


Więcej w całej rozmowie. W programie też reportaż pt. "Szybciej, więcej, dalej".

Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz

Polskie Radio 24/kk

_____________________ 

Data emisji: 20.12.16

Godzina emisji: 23:10