Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 27.12.2016

Orkan Barbara nad Polską. Prawie 100 tys. gospodarstw bez prądu

Ponad 1200 razy interweniowała straż pożarna przy usuwaniu skutków silnego wiatru. Najwięcej zgłoszeń, około 300, było w województwie zachodniopomorskim. O przyczynach i skutkach przejścia orkanu Barbara nad Polską mówili w Magazynie Samorządowym Małgorzata Tomczuk (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) oraz st. bryg. Paweł Frątczak (Państwowa Straż Pożarna).
Skutki wichury w pobliżu kompleksu sportowo-rekreacyjnego Arkonka w SzczecinieSkutki wichury w pobliżu kompleksu sportowo-rekreacyjnego Arkonka w SzczeciniePAP/Marcin Bielecki
Posłuchaj
  • 27.12.2016 O skutkach silnego wiatru w Polsce. Goście: Małgorzata Tomczuk (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) oraz st. bryg. mgr Paweł Frątczak (Państwowa Straż Pożarna)
  • 27.12.16 Tadeusz Niedźwiedź o zmianach klimatycznych
Czytaj także

Jak wyjaśniała Tomczuk, silny wiatr związany jest z głębokim niżem, który wędrował od Morza Norweskiego w kierunku Białorusi. – Doświadczyliśmy jego skutków. Teraz sytuacja ulega poprawie. Wiatr słabnie, porywy są coraz mniejsze, do ok. 70 km/h. Powinno być coraz lepiej – zaznaczyła.

Strażacy mają ręce pełne roboty. Nie ma ofiar, ale dwie osoby zostały poszkodowane. – Największa siła wiatru występuje miejscami na północy Polski. Nasze interwencje to usuwanie tysięcy połamanych drzew, zabezpieczanie uszkodzonych dachów, pomoc służbom energetycznym – mówił Paweł Frątczak.

Rośnie liczba gospodarstw pozbawionych prądu - 98,5 tys. w skali kraju. - Miejmy nadzieję, że zapowiedzi synoptyków przyniosą poprawę pogody i będzie można przywracać stan sprzed nadejścia orkanu – dodał Frątczak.

Podkreślił, że nie wygramy naturą i trzeba zachować ostrożność. – Osoby, które będą wracać ze świątecznego wypoczynku, powinny pamiętać, że muszą dostosować prędkość samochodu do pogody. Wychodząc z domu, należy usunąć przedmioty z balkonów. Na powietrzu nie wolno szukać schronienia pod drzewami i słupami. Przy silnym wietrze najbezpieczniej jest schronić się w budynku, ale nie otwierać okna – radził.


Paweł Frątczak; foto: PR24/MR Paweł Frątczak; foto: PR24/MR

Od strony naukowej orkany przybliżał w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego. – To słowo niemieckie, w oryginalnej skali Beauforta 12 stopień – tłumaczył. Dodał, że nadawanie imion gwałtownym niżom, powodującym huragany, zawdzięczamy niemieckim klimatologom. Gość zaznaczył, że orkany zdarzają się dość często. – W ciągu ostatnich kilkunastu lat było 12-13 takich zjawisk. Prawie co roku mamy z tym do czynienia – ocenił. Tadeusz Niedźwiedź podkreślił, że trzeba przyzwyczaić się do występowania takich zjawisk w okresie jesienno-zimowym. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip

Magazyn Samorządowy w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 12:18