Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.02.2017

Reforma edukacji. "Obawy są zdecydowanie na wyrost"

Minister Anna Zalewska poinformowała, że kurs reformy edukacji ma być utrzymany. 14 lutego mamy poznać założenia podstawy programowej dla szkoły podstawowej. Sprawę komentowali w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 Marcin Celiński (Liberte) i Tadeusz Płużański (Super Express).
14 lutego mamy poznać założenia podstawy programowej dla szkoły podstawowej14 lutego mamy poznać założenia podstawy programowej dla szkoły podstawowejJacek Dominski/REPORTER/EASTNEWS

Ministerstwo Edukacji Narodowej zakończyło konsultacje ws. nowej podstawy programowej. Ma ona zacząć obowiązywać od września 2017 roku. Jak zapewnił resort oświaty, podstawa programowa jest nowoczesna i będzie mobilizować nauczycieli do samodoskonalenia.

W opinii Marcina Celińskiego, nie potrafimy dzisiaj docenić wartości, jaką jest stałość organizacyjna.

 – W ramach tej samej organizacji można dokonywać dużo zmian – zauważył gość Polskiego Radia 24. – Dla mnie ma znacznie wtórne, czy system jest dwu- czy trójstopniowy. Natomiast wypełnienie treścią tego systemu ma znacznie – podkreślał Marcin Celiński. – Zwycięża logika interesu partii, która miała to w programie wyborczym i chce wprowadzić zmiany szybko – dodał.

Tadeusz Płużański podkreślał konieczność reformy szkolnictwa i likwidacji gimnazjów. Jego zdaniem "obawy są zdecydowanie na wyrost".

– Ufam, że konsultacje społeczne odbywały się. Szereg sygnałów z całej Polski potwierdza to. Kluczową sprawą jest, że tamten system się nie sprawdził, a gimnazja nie zdały egzaminów. PiS miał w programie likwidację gimnazjów. Nie widzę żadnego powodu, by robić plebiscyt w tym temacie – mówił gość Debaty Dnia.

Ustawa warszawska. "Reforma jest potrzebna"

PiS przedstawił projekt poszerzenia Warszawy o nowe gminy. Zakłada on m.in., że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 podmiejskie gminy.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego, reforma jest potrzebna, bo miasto się rozrasta, a granice dawno przekroczyły te administracyjne. - Coraz więcej osób przenosi się do gmin, które mają być włączone do metropolii warszawskiej – zauważył.  

Marcin Celiński zwrócił uwagę, że w projekcie Prawa i Sprawiedliwości jest problem natury ustrojowej.  - Przyjęliśmy w roku 1990 roku i później kontynuowaliśmy standardy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, która zakłada, że samorząd i administrację samorządową tworzy się od dołu. Kwestia kształtu i przesuwania granic powinna być zawsze ściśle konsultowana z mieszkańcami poszczególnych gmin – mówił.    

Całość Debaty Dnia do odsłuchania w materiale dźwiękowym.

Program prowadził Grzegorz Osiecki.

Polskie Radio 24/dds

Debaty dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 02.02.2017

Godzina emisji: 17.18