Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 07.02.2017

Po spotkaniu Szydło-Merkel. "Zabrakło konkretów"

Jestem przekonana, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego – powiedziała premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. – To, o czym mówiły obie przywódczynie, wiadomo już od dawna. Zabrakło konkretów – komentował w Polskim Radiu 24 prof. Józef Fiszer, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Naszym gościem był również prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Zakładu Polityk Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW.  
Posłuchaj
  • 07.02.17 Po spotkaniu Szydło-Merkel. „Zabrakło konkretów”
  • 07.02.17 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o spotkaniu Szydło-Merkel
Czytaj także

Jak relacjonowała premier, podczas rozmowy z kanclerz podkreśliła, że trzeba być nastawionym na rozwój i scalanie Unii Europejskiej, ale z poszanowaniem i wzmocnieniem państw narodowych. Prof. Józef Fiszer na antenie Polskiego Radia 24 zauważył, że w tym kontekście możliwe jest porozumienie na linii Warszawa-Berlin.

– Angela Merkel widzi, że Unia Europejska jest na coraz większym rozdrożu i po Brexicie zaczyna iść w niewiadomym kierunku, w sposób niekontrolowany. Niemiecka kanclerz nie chce rozpadu Unii, nie chce też UE dwóch prędkości. Ona chce działać w ramach spójnej grupy dwudziestu siedmiu państw – mówił politolog.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że Niemcy odgrywają wiodącą rolę w Unii Europejskiej, ale sam Berlin nie jest w stanie udźwignąć ciężaru bycia najważniejszym państwem Wspólnoty. – Zmiany w Unii Europejskiej są konieczne, potrzebni są partnerzy. Angela Merkel zdaje siebie sprawę z silnej pozycji Polski w UE. Wie, że Warszawa jest liderem w Europe Środkowo-Wschodniej – mówił prof. Fiszer.

Natomiast prof. Tomasz Grzegorz Grosse zwrócił uwagę, że pozycja Polski uległa wzmocnieniu na mapie europejskiej m.in. dlatego, że kanclerz Merkel jest w trudnej sytuacji jeśli chodzi o politykę wewnętrzną oraz ze względu na presję Donalda Trumpa, który gra na rozbicie UE i werbalnie atakuje naszych zachodnich sąsiadów. - Unia troszeczkę się sypie. To powoduje, że Niemcy poszukują sojuszników, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział. 

Podkreślił również, że Niemcy są przeciwnikiem tzw. Europy dwóch prędkości. - Z punktu widzenia Niemiec, jako racji stanu, integracja europejska jest najbardziej korzystna, jeśli Europa oddycha dwoma płucami - dodał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.    

Polskie Radio 24/PAP/mp

_________________

Data emisji: 07.02.17

Godzina emisji: 15.20