Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 08.02.2017

Gorący Temat: śledztwo ws. korupcji przy reprywatyzacji

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo ws. przyjęcia korzyści majątkowej o wysokości 2,5 mln złotych przez prezydent m. st. Warszawy lub jej zastępcę – podał portal Onet.pl. Sprawa ma związek z nieruchomością, na której są ogródki działkowe na Pradze Południe. W audycji Gorący Temat o sprawie mówił Karol Perkowski ze stowarzyszenia „Miasto jest Nasze”.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo ws. przyjęcia korzyści majątkowej o wysokości 2,5 mln złotych przez prezydent m. st. Warszawy lub jej zastępcęProkuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo ws. przyjęcia korzyści majątkowej o wysokości 2,5 mln złotych przez prezydent m. st. Warszawy lub jej zastępcę STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Jak wyjaśniał gość Polskiego Radia 24, w całej sprawie chodzi o nieruchomość położoną na warszawskiej Pradze Południe. – Przed wojną teren należał do spółki „Nowe Dzielnice”. Firma miała zbudować tzw. drugą Saską Kępę, ale nie udało się zrealizować tego planu. Potem pojawił się podmiot, który reaktywował spółkę i chciał od Ratusza zwrotu nieruchomości (…). Sprawa przez pewien czas była zamrożona, aż doszło do zmiany władzy, prezydentem została Hanna Gronkiewicz-Waltz – tłumaczył Karol Perkowski.

Śledztwo dotyczące korupcji w stołecznym magistracie, prowadzone jest w sprawie przyjęcia w 2008 roku korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln złotych przez funkcjonariusza publicznego w osobie prezydent m.st. Warszawy lub jej zastępcy w związku z pełnieniem przezeń funkcji publicznej, w zamian za zaniechanie realizacji czynności służbowej.

Zaniechanie to miało polegać na czasowym powstrzymaniu się od skorzystania z ustawowej kompetencji do wystąpienia z wnioskiem do rady m.st. Warszawy o podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu ogrodów działkowych na Pradze Południe.

– Miasto mogło zablokować zwrot właśnie za pośrednictwem planu zagospodarowania przestrzennego. Gdyby napisano, że zabudowa jest niemożliwa, teren stałby się bezużyteczny – wskazywał Karol Perkowski. – Dodatkowo, roszczenie spółki „Nowe Dzielnice” nie powinno mieć w ogóle miejsca, ponieważ już w latach 70. XX wieku zostało ono spłacone przez państwo – zauważył gość PR24.

Ostatecznie działka nie została zwrócona spółce, która chciała odzyskać nieruchomość. – Teren nadal należy do miasta, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy rozliczyć osób, które chciały oddać nieruchomość w niepowołane ręce – pointował Karol Perkowski.

Więcej w całej rozmowie.  

Polskie Radio 24/PAP/mp

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 8.02.17

Godzina emisji: 15.16