Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 25.02.2017

Polskie ślady w okolicach Lwowa

Lwów oraz jego okolice były i nadal są ważną częścią polskiej tradycji historycznej i kulturowej. Do dzisiaj zachowało się tam wiele śladów polskiego dziedzictwa. – Okręg lwowski bardzo silnie związany jest z dziejami Polski – powiedział Witold Haspel, prezes Koła Przewodników PTTK w Rzeszowie. W Polskim Radiu 24 wędrówka po miejscach związanych z naszymi rodakami, których los połączył z tym pięknym miastem.
Lwów w latach 20-tych XX wiekufot.wikipedia.orgLwów w latach 20-tych XX wieku/fot.wikipedia.org
Posłuchaj
  • 25.02.17 Witold Haspel: Pałac w Podhorcach był architektoniczna perłą
Czytaj także

Witold Haspel, zwrócił uwagę na dwie miejscowości, które bardzo mocno związane są z dziejami Polski. Jedną z nich jest Olesko. To właśnie w tamtejszym zamku urodził się późniejszy król Jan III Sobieski.

– Malownicze położenie zamku jest niezwykłe. U jego podnóża znajduje się klasztor kapucynów, w którym zgromadzono wiele zabytków kultury. To właśnie w Olesku przyszedł na świat jeden z najważniejszych władców w dziejach naszego kraju – powiedział Witold Haspel.

Drugim miejscem jest pałac w Podhorcach ufundowany przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Zdaniem Witolda Haspela tamtejszy pałac w stylu francuskim był architektoniczną perłą w dawnej Rzeczypospolitej.

– Już od czasów pierwszych właścicieli znajdowały się w pałacu niezwykle pięknie zdobione sale i bogate zbiory militariów. Jednak z biegiem czasu budowla traciła na swoim znaczeniu. Dzisiaj niestety pałac jest zamknięty dla zwiedzających z powodu złego stanu technicznego – dodał.

W całej rozmowie z Witoldem Haspelem słuchacze mogą dowiedzieć się, jakie inne miejscowości ściśle łączą się z polską obecnością na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 19:15