Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.03.2017

Paliwa gazowe coraz bardziej popularne

Rośnie zapotrzebowanie na gazy ziemne CNG i LNG. Ze względu na problem smogu, wykorzystaniem tego rodzaju paliw zainteresowane są m.in. zakłady komunikacji miejskiej. O aspektach finansowym i ekonomicznym mówili w Pulsie Gospodarki Robert Zajkowski (PGNiG Obrót Detaliczny), dziennikarz Kazimierz Krupa i prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa).
Terminal LNG w Świnoujściu.Terminal LNG w Świnoujściu. EAST NEWS/Łukasz Szelemej
Posłuchaj
  • 03.03.2017 Rośnie popularność gazów ziemnych. Goście: Robert Zajkowski (PGNiG Obrót Detaliczny), dziennikarz Kazimierz Krupa i prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa).

Zajkowski tłumaczył, że CNG i LNG często mylone są z klasycznym LPG. Wskazywał, że to podobne, metanowe paliwa, ale inaczej przechowywane. – CNG to sprężony gaz ziemny, wykorzystywany zazwyczaj w autobusach miejskich. LNG jest skroplony w niskiej temperaturze, stosowany w autobusach i ciężarówkach, bo daje możliwość większego zasięgu – mówił gość.

Robert Zajkowski wyjaśniał, że przez lata rozwój CNG hamowały niskie ceny oleju napędowego. – Obserwujemy aspekt dominującej pozycji rachunku ekonomicznego. Aspekt ekologiczny i świadomość społeczna nie jest wówczas w żaden sposób odbierana pozytywnie – podkreślił. Dodał, że obecnie w stosunku do paliw klasycznych, gazy ziemne osiągnęły konkurencyjną pozycję. – Następuje dynamiczny rozwój, czego wyrazem są obiecujące rozmowy, prowadzone z zakładami komunikacji miejskiej – zaznaczył.

Kazimierz Krupa również odniósł się do kwestii ekonomicznych. Wskazywał, że przedsiębiorstwa są nastawione na wartość dodaną. – Wiadomo, że koncerny samochodowe mają najróżniejsze technologie pochowane w szufladzie, ale póki poprzednie się nie zwrócą, nie będą inwestować w nowe – tłumaczył. Jego zdaniem, by gaz się rozwinął, musi przede wszystkim zdrożeć ropa. Jeżeli czynnikiem decydującym miałaby być ekologia, odpowiednie regulacje musiałyby wprowadzić państwo czy samorządy.

Według prof. Krysiaka, dobrym rozwiązaniem byłoby obciążenie emitentów kosztami emisji zanieczyszczeń. Z perspektywy długoterminowej przedsiębiorcy woleliby wówczas sięgnąć po gaz ziemny. – Cena ropy może za chwile będzie wysoka, a przestawianie się z jednego paliwa na drugie nie jest takie szybkie. Tu ten portfel jest potrzeby – ocenił.

W rozmowie także o hossie na warszawskiej giełdzie i transakcji PZU. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje


____________________

Data emisji: 03.03.2017

Godzina emisji: 10:18

03.03.2017 Rośnie popularność gazów ziemnych. Goście: Robert Zajkowski (PGNiG Obrót Detaliczny), dziennikarz Kazimierz Krupa i prof. Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa).