Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 04.03.2017

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami a Polakami czy siłą obcą?

Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
Posłuchaj
  • 04.03.17 Komentarz Tygodnia. Goście: Adrian Stankowski, Artur Stelmasiak, Bogumił Łoziński, Krzysztof Iszkowski.
Czytaj także

Krzysztof Iszkowski nie chce przesadnie gloryfikować żołnierzy wyklętych, ponieważ jego zdaniem ich działalność była "wybitnie niekonstruktywna".

– Po sześciu latach wojny, milionach ofiar w zrujnowanym kraju, 300 tys. osób zamiast wziąć się za budowę dróg, szkół, mostów, szpitali i podźwignięcie się z ruin, gania po lasach wzajemnie do siebie strzelając – powiedział Iszkowski. – Drugą stroną, inaczej niż dwa wcześniejsze powstawania narodowe, nie byli jednak obcy – ani Rosjanie, ani Niemcy – utrzymywał.

– Walka o wolność toczyła się między Polakami a Polakami również pod koniec I wojny światowej, często po wszystkich trzech stronach. To nie był więc pierwszy tego typu konflikt – przypomniał Artur Stelmasiak.

Bogumił Łoziński nie zgodził się z tą opinią, ponieważ przypomniał, że wówczas rozpoczęła się walka z Rosją sowiecką, która "instalowała w Polsce układ i aparat komunistyczny".

– To nie było tak, że po jednej i drugiej stronie byli Polacy. Z jednej strony stali Polacy, którzy byli w reżimie komunistycznym, ale najczęściej przymuszeni. To była również walka polityczna o niepodległość z narzuconą siłą– mówił Łoziński.

– Jak żołnierze wyklęci mieli budować mosty w sytuacji  okupacji sowieckiej i napaści na Polskę obcej armii? Sowiecka armia tylko z nazwy nas wyzwoliła i zapomniała o jednym – wrócić do domu – podsumował Adrian Stankowski.

 W programie również komentarz m.in. do sprawy byłego  prezes sądu apelacyjnego w Krakowie jest podejrzany o przywłaszczenie 17 mln złotych na szkodę kierowanego przez siebie sądu.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadziła Błażej Torański.  

Polskie Radio 24/dds

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 04.03.2017

Godzina emisji: 11.16