Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 08.03.2017

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).

Jak wskazywała prof. Mączyńska, kobiety z natury mają trudniejszą sytuację, ponieważ rodzą dzieci, co powoduje „wyrwę” w karierze zawodowej. – Ale mamy na szczęście urlopy tacierzyńskie, małżeństwa dzielą się tym czasem, co poprawia sytuację – mówiła. Dodała, że kobietom będą sprzyjały również technologie cyfrowe i praca zdalna. Gość zauważyła jednak, że wciąż są zawody, w których feminizacja jest wysoka, na przykład nauczycielskie. - To właśnie place stanowią demotywację dla podejmowania pracy przez mężczyzn. A kobiety się zgadzają, bo maja inne profity, więcej wolnych dni i elastyczniejszy czas pracy – tłumaczyła.

Przemysław Ruchlicki zaznaczył, że nawet jeżeli wzrost nie jest równy, to aktywizuje kobiety, które do tej pory nie miały pracy. – Co z punktu widzenia świadczeń emerytalnych jest istotne i burzy stereotyp, że kobiety nie można wyrwać z domu i opieki nad dzieckiem – wyjaśniał. Podkreślił także, że luka płacowa między mężczyznami a kobietami nie jest już tak duża, jak dawniej, choć zjawisko wciąż występuje, szczególnie w małych miastach. Tam pracodawcy częściej biorą pod uwagę to, że kobiety z pracy czasowo wykluczy ciąża lub opieka nad dziećmi. – 33 dni choroby pracownika finansuje pracodawca, to jest dla małej firmy duży koszt, dyskontowany w płacy – mówił.

Piotr Soroczyński tłumaczył, że w porównaniu do sytuacji sprzed lat, mamy coraz mniej zawodów, w których dużą rolę odgrywa siła, co automatycznie wyklucza kobiety. – Wyrównuje się też kwestia poświęcania większego czasu pracy – dodał. W jego ocenie, choć mężczyźni „godnie łykają poczucie winy” za dyskryminację kobiet na rynku pracy, to może się okazać, że na szczeblu wykonawczo-zarządczym to panie podejmuję negatywne decyzje, dotyczące swoich pracownic.


fot.PR24/MS Elżbieta Mączyńska, Piotr Soroczyński i Przemysław Ruchlicki/fot.PR24/MS

W rozmowie także o decyzji RPP i rzeczniku przedsiębiorców.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________ 

Data emisji: 08.03.2017

Godzina emisji: 10:18