Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 08.03.2017

Inteligentne kopalnie. Przyszłość polskiego górnictwa

- Z punktu widzenia energetyki, najkorzystniej byłoby przesuwać osoby pracujące w górnictwie w branże, które są przyszłością, czyli w produkcję energii odnawialnej, paneli słonecznych, wiatraków. Rząd na razie o tym nie myśli – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił także w programie o tzw. inteligentnych kopalniach.

Jak podkreślił Robert Tomaszewski, górnictwo przejdzie rewolucyjną zmianę w ciągu kolejnych lat. - Te zmiany już zachodzą. Główną zmianą będzie jednak czynnik ludzki. Obecnie, aby wydobywać minerały i węglowodory z wnętrza ziemi potrzebujemy ogromnej ilości ludzi. Obecnie polskie górnictwo węgla kamiennego zatrudnia ok. 85 tys. ludzi. Jeszcze 7-9 lat temu było to 120 tys. ludzi, a na początku transformacji - 400 tys. Ten trend spadkowy będzie się utrzymywał – wyjaśnił gość.

Tomaszewski podkreślił, że będziemy potrzebowali coraz mniej górników, a coraz więcej maszyn. - Maszyny będą zastępowały człowieka na niskich głębokościach co jest bardzo korzystne choćby dlatego, że musimy schodzić coraz głębiej, by wydobywać węgiel – zauważył.

Dodał również, że czeka nas czas tzw. inteligentnych kopalń. - W przyszłości górnik będzie siedział w dyspozytorni na górze i będzie zarządzał maszynami, które będą wydobywały węgiel kamienny czy rudy miedzi. Ten proces mechanizacji i cyfryzacji kopalń będzie postępował choć nie stanie się to szybko. Eksperci szacują bowiem, że w pełni inteligentna kopalnia pojawi się w Polsce w 2045 roku – zaznaczył Tomaszewski.

Jego zdaniem dużą szansą dla górników będzie wówczas przemysł motoryzacyjny, który rozwija się szybko właśnie na Śląsku. – Polski rząd stawia na elektryki. Osoby, które są obecnie zatrudnione w górnictwie, mogłyby więc być kołem zamachowym tego rodzącego się przemysłu - podkreślił.

Dodał, że "to, co jest złe to fakt, że po stronie rządu nie ma refleksji jak wykorzystać osoby zatrudnione w górnictwie". - Z bieżącej polityki wynika, że należy dać im pieniądze. Odchodzą więc z kopalń, dostają emerytury górnicze, odprawy i nasze zainteresowanie tym, co się dzieje dalej z górnikiem mija, bo są szczęśliwi i mają pieniądze. Można by ich było jednak wykorzystać do innowacyjnych branż – podsumował Tomaszewski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Szurowska.

Polskie Radio 24/pr

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

_____________________ 

Data emisji: 8.03.17

Godzina emisji: 13:45