Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 14.03.2017

Finansowe zachęty do nieprzechodzenia na emeryturę

Jak napisał poniedziałkowy "Puls Biznesu", bonusem 10 000 +, wypłacanym po dwóch latach od osiągnięcia wieku emerytalnego, rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy". Również "Dziennik Gazeta Prawna" tego dnia poinformował o takim dodatku.  O takim rozwiązaniu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego), ekonomista Marek Zuber i Maciej Witucki (Work Service).
Posłuchaj
  • 14.03.2017 O pomyśle „10 000+”. Goście: Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego), ekonomista Marek Zuber i Maciej Witucki (Work Service).
Czytaj także

Jak podał "DGP", został wyliczony "jako połowa wszystkich danin (podatku dochodowego, składek na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i rentowe – z wyłączeniem składki emerytalnej), jakie w ciągu dodatkowych lat pracy odprowadziłby ktoś zarabiający medianę pensji w gospodarce". Jak czytamy, w zaokrągleniu premia wynosiłaby – po minimum dwóch latach – około 10 tys. zł. "A kto chciałby pracować jeszcze dłużej, temu z każdym kolejnym rokiem by rosła. Czyli za trzyletnią pracę powyżej wieku emerytalnego dostałby już 15 tys. zł, za czteroletnią – 20 tys. zł" - napisano w "DGP".

Minister rodziny oświadczyła, że MRPiPS, póki co, nie uczestniczy w przygotowywaniu tego projektu. Według ministra Henryka Kowalczyka "nie jest to pomysł rządu".

Witucki zaznaczył, że to dobra wiadomość, iż ktoś zauważył potrzebę pozostawienia emerytów na rynku pracy. – Słabsze, że te 10 tys. to balon testowy pod tytułem „musimy coś zrobić”. Brzmi lepiej, niż wygląda w praktyce – ocenił. Jego zdaniem, jeśli rząd chce zrobić coś z brakiem rąk do pracy, powinien szukać rozwiązań przekazywanych bezpośrednio przez rynek pracy i zamienić 10 tys. na obniżenie składek.

Marek Zuber wskazywał, że lepiej dać 10 tys., niż pozwolić ludziom przejść na emerytury, bo to droższe.  – Budżet na tym zarobi, jednak jest jedno „ale”. Jeśli 2-3 lata dłużej będziemy pracować, uzyskamy wyższą emeryturę. Może się okazać, że ta różnica będzie większa niż wypłacone 10 tys. –tłumaczył.  Dodał, że mamy realny problem z rynkiem pracobiorcy i to się będzie pogłębiać.

Według Pawła Pelca, system emerytalny to przede wszystkim zaufanie, które naruszyło podniesienie wieku emerytalnego. – Ten pomysł to próba przywrócenia zaufania. Ale dopóki nie będziemy mieć uchwalonych zmian docelowych, całej reformy, pełnego efektu to nie będzie miało. Ludzie będą woleli wziąć emeryturę, by mieć pewność, że ją rzeczywiście dostają – zaznaczył. 


Paweł Pelc, Marek Zuber i Witucki/fot.PR24/MS Paweł Pelc, Marek Zuber i Maciej Witucki/fot.PR24/MS

W rozmowie także o rezygnacji prezesa GPW i szczycie G20.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

_________________

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 10:18