Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 16.03.2017

Ostatnia droga lubelskich Żydów. Obchody 75. rocznicy "Akcji Reinhardt"

75. rocznica rozpoczęcia przez Niemców Akcji „Reinhardt” i wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o zgromadzeniach. To tematy, które komentowaliśmy w Podsumowaniu Dnia na antenie Polskiego Radia 24.
Materiały ilustracyjneMateriały ilustracyjnePaweł Jakubicki
Posłuchaj
  • 16.03.2017 Podsumowanie Dnia – Informacje
  • 16.03.17 Podsumowanie Dnia: 75. rocznica Akcji „Reinhardt”

75 lat temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Lublinie, wysyłając transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Wydarzenia te zapoczątkowały Akcję Reinhardt – zaplanowaną przez nazistów zagładę Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Bełżec, obok Sobiboru i Treblinki, był jednym z głównych obozów śmierci Żydów. W ramach tak zwanej „Aktion Reinhardt”, mającej na celu deportację, zagładę i grabież mienia Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, wymordowano dwa miliony Żydów z Polski i innych krajów Europy. Operacja została przeprowadzona przez Niemców w latach 1942-1943.

W Podsumowaniu Dnia rozmowa z Mateuszem Szpytmą, wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

Trybunał Konstytucyjny o ustawie o zgromadzeniach

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją dwa artykuły ustawy o zgromadzeniach. W pozostałym zakresie postępowanie umorzono.

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału trzy przepisy ustawy o zgromadzeniach z grudnia 2016 roku. Chodziło o przepisy wprowadzające tak zwane zgromadzenia cykliczne, przepisy nie pozwalające na zaskarżenie zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzenia i przepisy o zakazie odbycia innych zgromadzeń w miejscu zgromadzeń cyklicznych. Trybunał uznał dwa pierwsze przepisy za zgodne z konstytucją, a w sprawie trzeciego umorzył postępowanie.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał sprawę w pełnym składzie. Orzeczenie zapadło większością głosów. Sędziowie: Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Piotr Pszczółkowski  zgłosili zdania odrębne.

 W Polskim Radiu 24 komentarz Adama Tomczyńskiego, sędziego.  

W Podsumowaniu Dnia również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

W części informacyjnej magazynu m.in. o proteście pracowników Poczty Polskiej i trzeciej rocznicy referendum na Krymie, które było pretekstem do aneksji półwyspu przez Rosję.

Gospodarzami programu byli Filip Memches i Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Podsumowanie Dnia - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 16.03.17

Godzina emisji: 20.00