Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 18.03.2017

Zamiast na studia - piąty poziom kwalifikacji zawodowej?

Po liceum, zamiast od razu decydować się na studia licencjackie, czy inżynierskie uczniowie mogliby zapisać się na tak zwany krótki cykl kształcenia, inaczej zwany 5 poziomem kwalifikacji. Taki podział nauki do rodzimego szkolnictwa proponuje wprowadzić Fundacja Rektorów Polskich. O projekcie w rozmowie z prof. Ewą Chmielecką, kierownikiem zakładu polityki edukacyjnej w Szkole Głównej Handlowej.

Takie kształcenie funkcjonuje już w wielu krajach i polega na tym, że uczniowie po pierwsze zdobywają tam konkretne umiejętności zawodowe, a po drugie, po jego ukończeniu mogą kontynuować naukę i zdobyć licencjat, na tych samych zasadach, jak dziś, po licencjacie mogą robić magisterium.

– Jest to tzw. krótki cykl kształcenia, przeważnie 3- 4-semestralny, który jest tak skonstruowany, że może stanowić moduł studiów na poziomie szóstym. Jeśli więc ktoś skończy piąty poziom, przeważnie zawodowo zorientowany, wchodzi na rynek pracy bądź kontynuuje kształcenie dorabiając tzw. obudowę teoretyczną do wiedzy praktycznej, którą ma i po trzech latach dostaje dyplom licencjata. To daje słuchaczowi i uczelni znakomitą możliwość do budowy indywidualnych, a pożytecznych społecznie kwalifikacji – powiedziała prof. Ewa Chmielecka.

Już teraz Wydział Historyczny zaproponował Fundacji Rektorów Polskich na piątym poziomie dyplom zawodowy dla przewodnika miejskiego-varsavianisty, a Instytutu Kulturoznawstwa stanowisko asystenta w instytucjach kultury, czyli muzeach i teatrach.  

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadziła Paulina Kozion.  

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 09.15