Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 22.03.2017

Polska gospodarka z pozytywną oceną Banku Światowego

Bank Światowy chwali polską gospodarkę. W opublikowanym raporcie "Lekcje z Polski, Wnioski dla Polski" wskazano, że rozwój gospodarczy Polski w ostatnich latach okazał się ogromnym sukcesem. Zaznaczono jednak, że potrzebne są dalsze reformy. O opinii rozmawiali w Pulsie Gospodarki Piotr Soroczyński (KUKE), Rafał Sadoch (Dom Maklerski mBank) i Sławomir Horbaczewski (ekonomista).

Ekonomista Banku Światowego Rogier van den Brink powiedział Polskiemu Radiu, że jest pod wrażeniem przemian, jakie zaszły w Polsce. Wskazał, że w zaprezentowanym raporcie porównał przemiany, które zaszły w Polsce do tych z Korei, Japonii, czy Tajwanu, które zwykło się określać, jaki "azjatycki cud". Rogier van den Brink dodał, że naturalną konsekwencją podnoszenia wydajności w Polsce są oczekiwania dotyczące wzrostu zarobków. Podkreślił jednak, że wyrównywanie poziomu życia z Niemcami, czy Holandią wymaga między innymi poprawy jakości instytucji publicznych, inwestycji w infrastrukturę, czy wykorzystania innowacji do poprawy jakości produktów i usług.

 Jak zaznaczył Piotr Soroczyński, „z jednej strony miło, że nas chwalą, z drugiej to była ciężka robota, a nie cud”. Gość podkreślił także, że porównanie Polski do gospodarek azjatyckich nie jest do końca trafne. – One wystrzeliły, bo całość gospodarki podporządkowano sektorowi eksportowemu. U nas on się rozwija i jest ważny, ale to nie jedyny silnik, który gospodarkę ciągnie, bo mamy ich kilka – tłumaczył.

Rafał Sadoch wskazywał, że gdy gospodarka się rozwija, równolegle musimy mieć do czynienia z rozwojem infrastruktury. – Również ona ściąga do Polski inwestorów zagranicznych, oddziałuje w kierunku napływu większego kapitału, więc nie tylko poprawia warunki życia naszego społeczeństwa, ale też kraj w dłuższej perspektywie szybciej się rozwija – wyjaśniał.

Według Sławomira Horbaczewskiego, wskazane w raporcie zalecenia działań na rzecz innowacji to świetne wyzwanie dla polskiej gospodarki. – Polacy mają dobre predyspozycje, żeby temu podołać. Dotychczas korzystaliśmy na tym, że byliśmy zapleczem produkcyjnym dla Europy, teraz robimy wiele, by zwiększyć wartość dodaną w produkcji, usługach. Pojawia się pole dla większej innowacyjności Polaków – przekonywał.

W rozmowie także o nowych rozwiązaniach w KAS, Centralnym Dworcu Kolejowym i ocenach bieżącej koniunktury.

Więcej w nagraniu.

Goście PR24: (od lewej) Piotr Soroczyński, Sławomir Horbaczewski, Rafał Sadoch.     foto: AK/PR24

Gospodarzem programu była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/ip

 _________________ 

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 22.03.17

Godzina emisji: 10:18