Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 28.03.2017

Dlaczego nie potrafimy rozmawiać?

Artyści XIX wieku często godzinami prowadzili ze sobą dysputy. Niekonieczne musieli być zgodni na dany temat, ale nie przeszkadzało im to przyjaźnić się i uczyć wzajemnie od siebie. Czy obecnie mamy czas i ochotę na takie rozmowy? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Joanna Górecka – wydawca z Noir sur Blanc i Mateusz Matyszkowicz - dyrektor TVP Kultura.
Posłuchaj
  • 27.03.17 Joanna Górecka: nasze życie wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu, nasze rozmowy też musiały się zmienić.

Brak znajomości zasad prowadzenia rozmowy czy dyskusji dyskwalifikował towarzysko. Dziś mało kto słucha interlokutora; nierzadkim zjawiskiem są inwektywy, zakrzykiwanie innych, mówienie nie na temat i inne naganne zachowania, urągające zasadom sztuki konwersacji. Z pewnością winny jest brak czasu na rozmowy w kręgu rodzinnym. W szkole też nie prowadzi się zajęć uczących sztuki dialogu. Jednak zdaniem ekspertów najwięcej szkody wyrządziły media i portale społecznościowe.

Jak podkreśliła Joanna Górecka, rozmowa wciąż jest nam potrzebna. - Trudno wychowywać bez niej dzieci i uczyć się, problemem jest jednak brak czasu, który jest potrzebny, aby się spotkać i wymienić poglądy. Impresjoniści mieli ten przywilej, że spotykali się bardzo często, i mieli nieograniczony czas. My musimy nauczyć się rozmawiać nie mając takiego komfortu – dodała ekspertka.

Dawniej konwersacji uczono w domu i szkole. Istniała hierarchia w rozmowie. Ludzie słuchali siebie wzajemnie. Obecnie zdaniem Mateusza Matyszkowicza za cnotę uważa się teraz zakończenie dyskusji brutalną i wulgarną wypowiedzią, która w lakoniczny sposób podsumuje oponenta, aby stracił on swoje argumenty. Pytanie, czy to ludziom odpowiada – zastanawiał się gość audycji.

- Dlaczego czytelnictwo prasy czy frekwencja w teatrze jest niższe niż w Europie Zachodniej? Może to media „odkleiły” się od oczekiwań ludzi. W latach 90-tych w mediach zrezygnowano z tzw. „gadających głów”, przyspieszono montaż, aby sekwencje były bardziej dynamiczne, a wypowiadane myśli coraz krótsze, to znacząco wpłynęło na dzisiejsze obrazy pokazywane w telewizji – tłumaczył dyrektor TVP Kultura.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 27.03.17

Godzina emisji: 22.15