Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 05.04.2017

Reforma Krajowej Rady Sądownictwa. Jakie zmiany?

"Sądy nie funkcjonują tak, jak oczekiwaliby tego Polacy. System powinien zostać zmieniony. To postulaty, z którymi ja i moi koledzy spotykaliśmy się jeszcze w kampanii wyborczej" – zapowiedziała premier Beata Szydło. Zmiany mają się rozpoczać od reformy Krajowej Rady Sądownictwa. O nowych regulacjach mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Mazur z Klubu Jagiellońskiego.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

Projekt ustawy krytycznie zaopiniowało Biuro Legislacyjne Sejmu. Szefowa rządu wskazała jednak, iż potrzeba reform w KRS jest silna: "I tak powinniśmy byli wcześniej przystąpić do tej reformy. To jest ostateczny czas. Nie będziemy się z niej wycofywać. Oczywiście opinie powstają różne i tak jest przy każdym przygotowywanym projekcie. Jest też moment, aby pracować nad projektem w komisji czy na dalszym etapie prac parlamentarnych” - zapowiedziała Szydło.

Jak stwierdził dr Krzysztof Mazur, krytyczna uwaga Biura Legislacyjnego Sejmu może dotyczyć np. tego, że projekt jest niewystarczająco precyzyjny. Podkreślił jednak, że opinie społeczne dotyczące sądownictwa są niepokojące. - Ostatnie wyniki badania nt. zaufania do sądownictwa pokazują, że tyle samo Polaków ma zaufanie, co nie ma zaufania do sądownictwa. To problem każdej demokracji – wyjaśnił. Jak dodał dr Mazur, sądy powinny być miejscem, w którym obywatel ma poczucie sprawiedliwości.

Projekt nowelizacji przepisów o KRS zakłada m.in. powstanie w Radzie dwóch izb. Po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencja 15 członków-sędziów Rady miałaby ulec wygaszeniu. Ich następców wybrałby Sejm.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 5.04.17

Godzina emisji: 16:35