Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 20.04.2017

Podsumowanie Dnia: Dymisja Wacława Berczyńskiego

Dymisja szefa podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, Wacława Berczyńskiego, a także zebrania sędziów ws. reformy sądownictwa. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia.  
Posłuchaj
  • 20.04.17 Podsumowanie dnia - komentarze
  • 20.04.17 Podsumowanie dnia - informacje
Czytaj także

Szef MON, Antoni Macierewicz, przyjął dymisję dra Wacława Berczyńskiego z kierowania podkomisją do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. P.o. przewodniczącym podkomisji został dr Kazimierz Nowaczyk, dotychczas I wiceprzewodniczący – poinformował resort obrony.

Dr Berczyński miał w czwartek wyłączony telefon. W piśmie do szefa MON napisał, że z powodów osobistych nie może przyjechać do Polski i prosi o zwolnienie z obowiązków przewodniczącego. Podziękował też za możliwość pracy nad wyjaśnianiem katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Berczyński stwierdził m.in.: „to ja wykończyłem Caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie”. Według przytoczonej przez „DGP” relacji Berczyńskiego, minister Antoni Macierewicz powiedział mu: „bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców”.

W związku z wywiadem Berczyńskiego, rzeczniczka MON, mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, oświadczyła, że „rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską”, czyli producenta maszyn. Przypomniała, że negocjacjami zajmowało się Ministerstwo Gospodarki.

W Polskim Radiu 24 komentarz Ryszarda Gromadzkiego, dziennikarza TV Republika.

Protest sędziów

W sądach w całym kraju odbyły się zebrania sędziów, na których omawiano ministerialne plany reformy sądownictwa i związane z nimi kwestie funkcjonowania samorządu sędziowskiego. Według danych resortu sprawiedliwości, zebrania zwołano w 283 sądach.

Idea zebrań sędziów pojawiła się w drugiej połowie marca podczas posiedzenia w Warszawie przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych oraz sędziów z okręgów z całego kraju. Debatowano wówczas o rządowych planach zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W przyjętej w marcu uchwale przedstawiciele sędziów podkreślili, że oba projekty „zmierzają do upolitycznienia sądów i naruszenia ich niezależności”.

Tymczasem, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że doszło do kilkudziesięciu przypadków zmuszania sędziów do udziału w zebraniach.

W programie rozmowa z Adamem Tomczyńskim, prawnikiem.

W części informacyjnej magazynu m.in. o zebranych podpisach ws. wniosku o zorganizowanie referendum dotyczącego reformy edukacji. W Podsumowaniu Dnia również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzami programu byli Łukasz Sobolewski i Dorota Wojtalczyk.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 20.04.17

Godzina emisji: 20:00