Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 24.04.2017

Bezpieczeństwo energetyczne krajów UE

Kraje UE i Parlament Europejski podejmą kolejną próbę uzgodnienia przepisów dotyczących bezpieczeństwa dostaw gazu. Chodzi m.in. o bardziej efektywną współpracę między poszczególnymi krajami i solidarność na czas ewentualnych kryzysów. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki z BiznesAlert.
Pracownik koncernu Gazprom podczas prac przy infrastrukturze przesyłowejPracownik koncernu Gazprom podczas prac przy infrastrukturze przesyłowejhttp://www.gazprom.com/press/gallery
Posłuchaj
  • 24.04.17 Bartosz Sawicki o bezpieczeństwie energetycznym krajów Unii Europejskiej.

Rozbieżne stanowiska przedstawicieli unijnych rządów i europosłów spowodowały klincz w rozmowach. Dotychczas ustalono m.in. że zamiast stref, w ramach których kraje miały obowiązkowo pomagać sobie na wypadek kryzysu gazowego, współpraca będzie tworzona wzdłuż kluczowych korytarzy transportowych, ale nie będzie ona stała.

Jak podkreślił Bartosz Sawicki, największy problem w Europie Środkowo-Wschodniej polega na tym, że Gazprom jest w wielu przypadkach jedynym i największym dostawcą gazu ziemnego. - Inicjatywy Unii Europejskiej starają się przezwyciężyć ten trend i powstają różnego rodzaju projekty dywersyfikacyjne, połączenia międzysystemowe między krajami po to, by zwiększyć bezpieczeństwo i konkurencyjność – wyjaśnił gość.

Jak dodał, „nasi partnerzy rosyjscy także mają swoje projekty, bo mają swoje interesy”, a projektem takim jest budowa Nord Stream II.

- Komisja Europejska nie zabierała dotychczas głosu w sprawie Nord Stream II. Pod koniec marca zaproponowała wreszcie, że będzie starać się na forum Rady Europejskiej o uzyskanie mandatu, by negocjować z Rosją sprawę tego gazociągu. Stanowisko KE będzie jednak wypadkową konsensusu - lub też nie - krajów członkowskich. Najwięcej do powiedzenia ma Berlin, bo to on będzie największym beneficjentem tego projektu – tłumaczył Sawicki.

Gość zaznaczył również, że Polska od początku twierdziła, że „projekt Nord Stream II stoi w sprzeczności z polityką solidarności i polityką bezpieczeństwa dostaw gazu”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 24.04.17

Godzina emisji: 13:09