Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 27.04.2017

75 milionów na wspieranie Polonii w Senacie

Nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów, m.in. do 25 tys. zł na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz ustanowienie pełnomocnika rządu ds. repatriacji i Rady ds. Repatriacji. Oto główne założenia uchwalonej nowelizacji ustawy o repatriacji. Większość zmian zacznie obowiązywać już od 1 maja 2017 roku. O pomocy przeznaczonej dla repatriantów i ich potomków mówili w Polskim Radiu 24: Karol Darmoros dziennikarz IAR, Piotr Pogorzelski, wysłannik Polskiego Radia do Irkucka oraz Jan Pachlowski z Chicago.
Zgodnie z ustawą repatriacyjną w ciągu najbliższych 9 lat do kraju ma przyjechać ponad 10 tys. Polaków mieszkających w azjatyckiej części byłego ZSRRZgodnie z ustawą repatriacyjną w ciągu najbliższych 9 lat do kraju ma przyjechać ponad 10 tys. Polaków mieszkających w azjatyckiej części byłego ZSRRflickr/Christopher Michel
Posłuchaj
  • 27.04.17 – sytuacja Polonii na świecie w oczekiwaniu na nowelizację ustawy o repatriacji

Celem nowelizacji  jest przyspieszenie procesu powrotu Polaków, głównie z azjatyckich republik radzieckich oraz z Kazachstanu. Według MSZ, do Polski chciałoby powrócić około 10 tysięcy osób. Na tę decyzję szczególnie czekają Polacy mieszkający na Wschodzie. – Dla nich oznacza to łatwiejszy przyjazd do Polski, jednak w Irkucku zainteresowanie powrotami do kraju nie jest duże wśród potomków Polaków lub osób starszych – przypomniał Piotr Pogorzelski. - Oni nie widzą potrzeby przeprowadzać się do Polski na stare lata, za to nie mają nic przeciwko temu, aby ich dzieci tam pojechały - relacjonował.

W świadomości wielu naszych rodaków, Chicago to drugie polskie miasto po Warszawie. Jednak zdaniem Jana Pachlowskiego, nie jest to prawda. - Według ostatniego spisu powszechnego zaledwie 400 tys. osób w Chicago deklaruje, że używa języka polskiego jako głównego. Statystyki nie obejmują co prawda tych, którzy przebywają tam nielegalnie, ale według oficjalnych danych liczba Polaków w Chicago jest zbliżona do liczby ludności Szczecina – powiedział korespondent. - Problemy amerykańskiej Polonii to przede wszystkim zlikwidowanie wiz, a w drugiej kolejności posiadanie swojego przedstawcie na Kapitolu co pozwoli mieć większy wpływ na życie polityczne - dodał.  

W Senacie RP odbyło się spotkanie marszałka Stanisława Karczewskiego w sprawie uchwalonej ustawy o repatriacji. Jak podkreślił Karol Darmoros, który był obecny na spotkaniu w Senacie, było to spotkanie informacyjne dla osób, które zajmują się tą tematyką. - Przypomniano, że obecnie to Senat dysponuje środkami przeznaczonymi na wspieranie Polonii, a tegoroczny fundusz wynosi 75 mln zł – powiedział dziennikarz. - Wiadomo też, jak kształtuje się rozdział środków w takich dziedzinach jak: kultura i promocja książek, wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych w krajach zamieszkania czy wzmacnianie mediów polonijnych i inwestycje.           

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 27.04.17

Godzina emisji: 14.10