Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 02.05.2017

Flaga, godło – polskie symbole narodowe

Dziś dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt w Polsce, ustanowione w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Wybór daty nie był przypadkowy - 2 maja 1945 roku polscy żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. O symbolach narodowych mówił w Polskim Radiu 24 ks. Paweł Dudziński, heraldyk, przewodniczący Komisji Heraldycznej.

Data dnia Flagi nawiązuje też do czasów PRL. Dzień po Święcie Pracy, obchodzonym 1 maja, władze nakazywały usuwać flagi państwowe, by nie upamiętniać w żaden sposób zakazanego Święta Konstytucji 3 Maja. Polskie symbole narodowe to także np. insygnia królewskie, proporce, sztandary, a także miecze grunwaldzkie czy Szczerbiec.

Zdaniem ks. Pawła Dudzińskiego gdyby dzisiaj chciano dokonać koronacji, to byłby problem. – Dysponujemy tylko kopiami korony uprzywilejowanej używanej podczas koronacji. Nasza korona królewska została zrabowana w 1795 roku ze skarbca królewskiego na Wawelu i wywieziona do Berlina, a w 1809 roku została podjęta decyzja o demontażu insygniów koronacyjnych – mówił przewodniczący Komisji Heraldycznej.

Barwy biało-czerwone zostały przyjęte ustawą Sejmu z 1831 roku. Jak podkreślał ks. Dudziński brakuje w świadomości społecznej rozróżnienia między barwami a flagą. - Flaga ma konkretne wymiary. Proporcje naszej flagi to 5 do 8. Każde państwo ma własne zwyczaje. Natomiast istnieje jeszcze wariant flagi, który miał nas wyróżniać na arenie międzynarodowej, ponieważ jest na świecie dużo flag biało-czerwonych – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej o obchodach Dnia Flagi w relacji Piotra Węża.

Polskie Radio 24/kk

_____________________  

Data emisji: 02.05.2017

Godzina emisji: 14:38