Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.05.2017

Katowice: IX Europejski Kongres Gospodarczy

Od 10 do 12 maja ponad 8 tys. uczestników – politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i nauki – będą rozmawiać o polityce, ekonomii i wyzwaniach stojących przed mniejszymi firmami. Z Katowic o przyszłości polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskim rynku energetycznym mówili w Rządach Pieniądza Krzysztof Krystowski (PZL Świdnik), Piotr Kasprzak (Hermes Energy Group) i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Od lewej: prezes PTWP Wojciech Kuśpik, prezydent Katowic Marcin Krupa, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas inauguracji IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 10 bm. Przez trzy dni stolica Górnego Śląska będzie miejscem debaty o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych dla PoOd lewej: prezes PTWP Wojciech Kuśpik, prezydent Katowic Marcin Krupa, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas inauguracji IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 10 bm. Przez trzy dni stolica Górnego Śląska będzie miejscem debaty o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych dla PoPAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • 11.05.17 Krzysztof Krystowski, Piotr Kasprzak i Marcin Roszkowski o IX Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Jak podkreślił Krzysztof Krystowski, uczestnik panelu o przyszłości przemysłu zbrojeniowego w Polsce, "polski przemysł obrony dawno nie miał tak dobrych czasów jak dzisiaj".

- To, co jest problemem obywateli, czyli poczucie zagrożenia, które obiektywnie rzecz biorąc rośnie, wpływa na to, że polskie MON dużo bardziej aktywnie niż w poprzednich latach bierze się za zakupy – zaznaczył gość. Jak dodał, "cała branża obronna w Polsce dość optymistycznie patrzy na najbliższą przyszłość, a wiele zamówień zaczęło się już w ubiegłym roku".

- Jest to pierwsze ministerstwo obrony narodowej od wielu lat, które bardzo wyraźnie komunikuje, że uważa przemysł obronny za jeden z filarów systemu bezpieczeństwa państwa. Wcześniej kładziono nacisk wyłącznie na wyposażenie i armię, co często skutkowało kupowaniem sprzętu wyłącznie z importu. Dziś bardzo wyraźnie mówi się, że to dwa równoprawne filary – mówił Krystowski.

Do rynku energetycznego w Polsce odniósł się z kolei Piotr Kasprzak. - Nie jestem zwolennikiem silnego interwencjonizmu a zwolennikiem państwa, które jest koordynatorem działań przemysłu, które bardziej aktywnie prowadzi dialog z przedsiębiorcami i wyznacza kierunki, w które wszyscy potrafimy się wspólnie wpisać. To nie jest interwencjonizm, ale dużo bardziej aktywna rola państwa niż w przypadku klasycznego liberalizmu – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 11.05.17

Godzina emisji: 9:10